Угоду підписано: від Нового року до виборів жити буде тепліше
Тож наступного року Україна отримає з Росії 52 мільярди кубометрів газу. При цьому розрахункова ціна газу, що надходитиме в оплату послуг за транзит російського газу українською територією (майже 30 млрд. куб. м), становитиме $50 за 1000 куб. м. Водночас зменшується від $1,75 до $1,01-1,09 за 1000 куб. м на 100 км плата російської сторони за транзит.
Обидві сторони, отже, пішли на поступки. Завдяки зменшенню плати за транзит територією України російський газ отримує виграш у конкуренції на ринках Європи. Якщо здешевлений російський газ потраплятиме до українських підприємств, то це також позначиться на конкурентоспроможності їхньої продукції як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
Питання полягає в тому, до яких саме підприємств і ким спрямовуватиметься дешевий газпромівський газ, а до яких - від комерційних структур (згідно з угодою, вони, як і торік, купуватимуть газ по $80 за 1000 куб. м). Як можна буде відрізнити один газ від іншого, якщо підприємства несвоєчасно укладатимуть контракти з постачальниками? І чи не виникнуть у зв'язку з цим непорозуміння, внаслідок яких гроші за газ потраплятимуть до певних кишень або передвиборних фондів?
Тим часом на комерційному ринку газу в Україні намітився новий лідер: компанія "Ітера-Україна". Адже саме її патрон корпорація "Ітера", що має "прописку" у Філадельфії, доставлятиме весь російський газ до кордонів України.
Під час візиту також домовлено, що Росія дозволить транзит до України 15 млн. куб. м туркменського газу. Найвірогідніше, що й його транспортуватиме "Ітера". Таким чином офіційно "лібералізований" український газовий ринок знову стає практично монополізованим. А встановлення ПДВ на газ та збільшення тарифів на його транспортування в межах України свідчить на користь тих експертів, які прогнозують не зниження, а навпаки - підвищення цін.
Випуск газети №:
№229, (1997)Рубрика
День України