Україна балансує на межі дефолту
Як заявила в четвер у Лондоні представник Regent Capital Джейн Саткліфф, компанія відхилила пропозицію України про грошову виплату за 20% акцій і реструктуризацію залишку в трирічні єврооблігації. За її словами, угода щодо акцій містила «крос-дефолтні пункти» й умову, що вона підпадає під юрисдикцію англійських законів.
Попередні реструктуризації виплат не спричинили дефолта, оскільки випуски облігацій регулювалися українськими законами.
9 червня Мінфін мав погасити основну суму позики ING Barings, наданої банком шляхом викупу гривневих облігацій, на які він випустив і розмістив похідні папери. Однак, Мінфін виплат не зробив. Помічник Президента Валерій Литвицький в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна сказав, що «Україна не перебуває в стані дефолта й не перебуватиме в цьому стані. Ми сподіваємося, що Україна продемонструє черговий приклад, як можна домовлятися з приватними інвесторами про реструктуризацію, виходячи з принципу поваги взаємних інтересів».
На думку професора Інституту світової економіки й міжнародних відносин Олексія Плотникова, в разі оголошення технічного дефолта «буде нанесено серйозний удар по зовнішньому іміджу держави». «Технічний дефолт свідчитиме про пожорсткішання відносин з МВФ і Світовим банком»,— сказав О.Плотников в інтерв'ю Центру журналістських досліджень.
«Переговори з банком ING Barings тривають, можливо, вони йтимуть ще й у суботу й неділю», — заявила вчора кореспонденту «Дня» Віталію КНЯЖАНСЬКОМУ керівник прес- служби Мінфіну Ірина Безверха. На її думку, невиплата Мінфіном у зумовлений термін $163 млн. у рахунок погашення основної суми й прибутку по кредиту не є дефолтом, оскільки переговори тривають, а ця сума — це не зовнішній, а всього лише прямий внутрішній борг України. «Просто це облігації держпозики, розміщені іноземним банком», — повідомила представник Мінфіну.
ДО РЕЧI
1993 рік Україна зустріла з 396-мільйонним зовнішнім боргом; на початок 1994 борг становив $3623 млн. «На 1 травня (1999 року. — Ред. ) зовнішній борг України становив $12,4 млрд. при ліквідних валютних резервах у $768 млн. (дані на 18 травня). Загроза такого величезного зовнішнього боргу для економічної безпеки держави, вже не здатної позичати на світових фінансових ринках, очевидна», пише тижневик «Бізнес» у номері за 7 червня. Газета зазначає, що під час розгляду в Верховній Раді 6 квітня розробленого Кабміном законопроекту «Про програму державної зовнішньої позики на 1999 рік» у відповідь на запитання одного з депутатів, за рахунок чого й як віддаватимемо борги, заступник міністра фінансів Сергій Макацарія заявив, що покривати свої зобов'язання Україна буде «перекредитуванням на вигідніших умовах і на триваліший термін». «Усього цього року уряд має заплатити по своїх боргах близько $2 млрд. Це близько 8 млрд. грн., тобто понад 30% усіх прибутків бюджету, запланованих на нинішній рік», зазначає «Бізнес».
Випуск газети №:
№105, (1999)Рубрика
День України