Перейти до основного вмісту

Україна починає жити на своєму газі

Джерело в Нафтогазі підтвердило «Дню» інформацію про припинення імпорту російського газу
12 листопада, 11:14
МИХАЙЛО ГОНЧАР

Пелена цілковитої таємності навколо українсько-російських відносин і чартерних польотів Президента України Віктора Януковича в Російську Федерацію якщо й не розвіялася повністю, то стала нібито напівпрозорою. Мабуть, суботній візит, про який навіть говорили як про такий, що не відбувся, все ж показав, що в України є козирі і вона виклала їх на стіл переговорів, спричинивши явне  сум’яття в Першопрестольній. Відлітавши в суботу до Москви, Янукович вже напевно мав у своєму портфелі дані, які стали надбанням української громадськості лише в понеділок: починаючи з минулої п’ятниці Україна припинила імпорт російського газу.

Першим про це повідомило Центральне  диспетчерське управління паливно-енергетичного комплексу Росії. За даними ЦДУ, в жовтні Нафтогаз отримав 3,2 мільярда кубометрів газу — в середньому по 104 мільйони кубометрів на добу. З перших днів листопада закупівлі знизилися удвічі, 6 і 7 листопада обчислювалися вже однозначними величинами (приблизно по 9 мільйонів кубометрів на добу), а з 8 листопада імпорт припинився. Нафтогаз, як завжди, з інформацією зволікав, певно, погоджуючи на найвищому рівні кожну кому. Проте реакція російського президента Володимира Путіна, схоже, була цілком передбачуваною. Її продемонстрував на весь світ відомий своїми антиукраїнськими витівками телеведучий Дмитро Кисельов, який  навіть не подбав про те, аби дати хоч якусь правдиву інформацію про візит до Москви Президента України.

Що й казати, втрата найбільшого в Європі українського газового ринку вельми відчутно б’є по інтересах Росії. Але ринок, це, як не крути, все той же базар. Якщо продавець і покупець не можуть домовитися про ціну, то останній повертається і йде. Власне кажучи, щось подібне і сталося, певно, в суботу в Москві. Джерело в Нафтогазі підтвердило «Дню» інформацію про припинення Україною імпорту російського газу і зазначило, що офіційне повідомлення на цю тему готується. За його словами, у п’ятницю з’явилося розпорядження по НАК, згідно з яким  слід вийти на нуль в імпорті російського природного газу в Україну. І його було виконано. Отримавши на кордоні з Росією 220 мільйонів кубометрів газу, «Укртрансгаз» прокачав до Європи понад 219 мільйонів кубометрів. Для потреб нашої країни, як і намічалося раніше, почали використовувати газ з українських підземних сховищ і збільшили закачування з країн Європи.

Нагадаємо, ще 7 листопада віце-прем’єр українського уряду Юрій Бойко заявив, що Україна в разі продовження використання формального підходу Російською Федерацією мінімізує закупівлі російського газу і купуватиме його в обсягах, необхідних виключно для своїх потреб. Формальний підхід з боку Росії, як заявляв Бойко, може привести і до того, що наша країна відмовиться допомагати Росії своїм газом з підземних сховищ у пікові періоди газоспоживання в Європі. Суворий, але в принципі виправданий і законний захід. Аби забезпечити свій транзит, «Газпром» мав би закачувати в наші сховища свій газ, але він не хоче цього робити. Як не має наміру і знизити ціну на свій газ для України, встановлену несправедливим контрактом. Чи можна говорити, що це чергова газова війна? Гадаю, це не так: просто закінчився один з етапів переговорів. А далі продавцеві не залишається нічого іншого, як знову запрошувати покупця на торги.

КОМЕНТАР

Михайло ГОНЧАР, директор енергетичних програм Центру «Номос»:

— Що жорсткішою стає поведінка російської сторони щодо України — і Газпром грає в ній не останню скрипку, — то жорсткіший опір демонструє українська — у відповідь. І в ситуації з припиненням НАК Нафтогаз закупівель у Газпрому — найшла коса на камінь.

Чи не є це заграванням з вогнем? Навряд. Вони й так, незалежно від того, робимо ми щось чи ні,   роздратовані. Україна їх дражнить уже лише фактом свого існування. Звісно, такі дії НАКу піділлють олію у вогонь. Адже в РФ розраховують на протилежну поведінку — що будуть їхати в Москву й просити газу, як робили завжди, — а тут кардинально інша поведінка...

Крім того, припинення закупок НАКом — це практичне підтвердження заяв українського уряду про мінімізацію закупівель російського газу. Погода зараз дозволяє такі маневри. Але це не означає, що до весни ми не купуватимемо російський газ. У цих повідомленнях не йдеться про той випадок, в якому ми враз і назавжди припинимо споживання російського газу. Максимум — це репетиція. І дії абсолютно логічні: купувати дорогий товар із надлишком в умовах, коли у тебе обмежені можливості — нерозумно. Потрібно мінімізовувати такі покупки. Що й робить НАК «Нафтогаз».

ДО РЕЧI!

Акції Газпрому в понеділок увійшли у лідери з «відкочування» серед blue chips (блакитних фішок) у зв’язку з тим, що «Нафтогаз України» з п’ятниці повністю припинив закупівлю газу у «Газпрому». На «Московській біржі» акції «Газпрому» до 15:53 МSК впали на 1,1% — до 145,98 рубля за штуку, що відповідає рівню більш ніж місячної давнини. Мабуть, ситуація з «Газпромом» призвела до того, що і сталеві російські «blue chips» вдень у понеділок знижувалися на 1%, а індекси ММВБ і РТС втрачали по 0,1%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати