Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна – Росія: спроба діалогу

Михайло Ходорковський: «Ми хочемо висловити солідарність із українським народом, якому кремлівський режим намагається перешкодити самостійно будувати своє майбутнє»
24 квітня, 19:55
ПРИСУТНІСТЬ НА ФОРУМІ ВІДОМИХ ПРАВОЗАХИСНИКІВ ЛЮДМИЛИ АЛЕКСЄЄВОЇ І ЄВГЕНА СВЕРСТЮКА ДАЄ НАДІЮ, ЩО ДІАЛОГ ТАКИ ВІДБУДЕТЬСЯ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

В Києві розпочався масштабний конгрес «Україна — Росія: діалог». Організували його Російський ПЕН-центр, «Відкрита Росія» Михайла Ходорковського і «Третя Українська республіка» Юрія Луценка. Відповідно до цього, вступне слово надали лідерам зазначених організацій. Також модератор відкриття Катерина Гордєєва прочитала лист до учасників конгресу від Юлії Тимошенко, яку теж запрошували, але вона, посилаючись на свою зайнятість у Луганську, не приїхала. Організатори сподіваються побачити на своїх заходах майже 600 учасників з українського та російського боку — діячів культури і працівників ЗМІ, видавців, правозахисників, громадських активістів...

І хоча в назві конгресу є слово «діалог», інколи складається враження, що Росія не чує Україну. Всупереч обміну люб’язностями різних спікерів зі сцени, атмосфера була напруженою. Хтось (з іноземних гостей!) вважав, що російська сторона поставлена в такі умови, що, асоціюючись з діями своєї країни, повинна виправдовуватись. Інші з цим не погоджувалися. Проте відомий журналіст, білорус Павло Шеремет сказав: «Не можна зупинити війну конференцією».

В усіх гостей, з якими спілкувався «День» на відкритті заходу, ще немає розуміння, як практично проведені діалоги допоможуть врегулювати стосунки України і Росії. Але деякі міркування вже є у Михайла Ходорковського. У його вступній промові прозвучала фраза: «За ці два дні ми говоритимемо про різні речі. Про створення повноцінного університету європейського зразка на базі провідних вишів України, про культурний діалог, протидію корупції і про чесне інформування суспільства... Потрібно повернути центр слов’янської культури Києву». Створення університету і повернення Києву його первинного статусу — це перший практичний крок. Сторони сподіваються, що таких «резолюцій» до кінця конференції буде набагато більше.

Георгій САТАРОВ, російський громадський діяч, аналітик, публіцист:

— Для мене була важливою можливість приїхати до України, відчути ситуацію зсередини. Звісно, я не дивлюся російські пропагандистські канали, але все-таки на місці краще розумієш, що відбувається. Я також обов’язково піду подивитися на Майдан. Не нам вирішувати, чи переносити центр слов’янської культури до Києва, це — прерогатива майбутніх поколінь. Але за цими словами стоїть важлива думка, бо Росія задкує. А той, хто задкує, не може бути лідером. А тут є якесь відчуття руху вперед. В Україні більше відчувається лідер, ніж у Росії.

Вероніка КУЦИЛЛО, російський журналіст:

— Люди, які тут зібралися, ніколи й не були ворогами, тому нічого не має перешкоджати цьому діалогу. Але слід розуміти, що в Росії зараз відбувається розкол не лише між інтелігентними й неосвіченими людьми. Навіть у моєму колі спілкування виявилися люди, які підтримують дії нашого президента. Мабуть, людям треба чимось пишатися, а пишатися їм нічим, і вони повторюють «зате Крим наш». І переконати таких дуже важко. Думаю, що якщо тут удасться виробити якісь рекомендації, то, можливо, це подіє на тих, хто ще може думати в російському суспільстві.

Подробиці про конгрес читайте в наступних номерах «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати