«Українсько-польські відносини мають бути взірцевими»
Експерти — про очікування першого візиту в нашу країну Анджея Дуди
Вчора ввечері розпочався перший офіційний візит в Україну президента Польщі Анджея Дуди, якого було обрано у травні цього року. Згідно з повідомленням ЗМІ, першого дня польський президент відвідає Биківню, що відбувається традиційно під час візитів глав цієї країни. А переговори Дуди з представниками української влади відбудуться сьогодні.
Екс-міністр закордонних справ України Володимир ОГИЗКО сказав «Дню», цей візит має стати продовженням існуючих дружніх відносин між обома країнами. «Усі адекватні керівники Польщі розуміли і розуміють та розумітимуть у майбутньому, що без вільної незалежної і процвітаючої України не буде вільної незалежної і процвітаючої Польщі. Тому цей курс буде продовжено і завтра ми почуємо підтвердження того, що українсько-польські відносини мають бути справді взірцевими і що польський уряд докладе всіх зусиль, щоб допомогти Україні вистояти в цей час, бо це не тільки український інтерес, але й польський», — наголосив він.
Заступник директора з наукової роботи в Інституті українознавства ім. Крип’якевича НАН України Леонід Зашкільняк, який спеціалізується на українсько-польських відносинах зазначив у коментарі «Дню»: «З одного боку, ми чекаємо більш тісної і конкретної співпраці з Польщею, а з іншого боку, є певні тенденції, які насторожують.
По-перше, очевидно, перші тижні діяльності нової польської влади свідчать про розуміння тих небезпек, які виникають в сьогоднішній ситуації в Європі і світі для Польщі.
По-друге, з’являються тенденції, пов’язанні з певним замороженням деяких елементів демократичного життя, про що свідчать події в конституційному трибуналі. Це непокоїть людей, які звикли до того, що політичні, економічні і культурні питання вирішуються демократичним шляхом.
По-третє, часто буваючи в Польщі, я усвідомив, що історична пам’ять, культура, свідомість — будуть присутні в сучасному політичному дискурсі Польщі з Україною. Але при дуже такому важливому новому моменті, як розмови, а не як вимоги чи ультиматуми.