Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ушанувати своїх предків

До Чернівців приїдуть євреї з усього світу
10 липня, 11:25

Десятого-дванадцятого липня у місто завітає понад сотня євреїв, щоб у рамках Меморіального туру вшанувати пам’ять своїх загиблих співвітчизників у роки Другої світової війни. Саме у липні сімдесят чотири роки тому почалися масові  розстріли євреїв у Чернівцях.

Відбувається така подія вперше, з ініціативи Всесвітньої організації євреїв Буковини. Також сприяють проведенню міська рада Чернівців та єврейська громада міста. «У наших спільних молитвах ми висловимо біль і скорботу за мирними жителями Чернівців та Буковини, що загинули від розстрілів і погромів, у гетто та концтаборах. Ми мусимо винести моральний урок з тих подій», — каже головний рабин Буковини Менахем Мендель Гліценштейн.

«Відправна точка» туру — будівля Єврейського народного дому, звідки у липні 1941 року відправляли на розстріл лідерів єврейської громади міста. Наступна локація — пам’ятний знак поблизу р. Прут, що знаходиться на місці розстрілу чернівецьких єврейських родин. Тут проведуть панахиду. Крім цього азкари (траурні молитви) лунатимуть біля братської могили на Єврейському кладовищі.

Особлива частина дійства — відвідини місць, які є знаковими для таких великих буковинських євреїв, як Пауль Целан, Йосиф Бург, Йозеф Шмідт та Елізер Штейнбарг. Також учасники туру відвідають Центральну Синагогу міста та Резиденцію рабі Ісроеля із Ружина у Садгорі. Не оминуть і Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини, де гостям проведуть екскурсію.

«Звичайно, це надзвичайно важлива поїздка. Це все-таки нащадки вихідців із Буковини, — розповідає Анна Ямчук, працівниця музею. — Це люди, для яких Буковина колись була домом. Для них і їхніх батьків. І Голокост став великою трагедією і для цих людей, і для всього єврейського народу. Для нас, співробітників музею, дуже важливо те, що вони повертаються, що ми матимемо нагоду з ними поспілкуватися. Для євреїв Буковини це відновлення зв’язку зі своїм корінням».

Та не лише Буковиною обмежиться географія туру — панахиду також проведуть біля братського поховання буковинських євреїв, що загинули під час депортації, у місті Могилів-Подільський Вінницької області. А завершиться дійство у Бабиному Яру, де відбувалися масові розстріли євреїв, спільною молитвою із єврейською громадою столиці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати