Утрачені ілюзії сертифікатної приватизації
30 червня закінчується термін видачі громадянам України приватизаційних сертифікатів. Виконуючий обов'язки голови Фонду держмайна Володимир Лановий, незважаючи на масу докладених зусиль, не міг переконати народних депутатів у потребі його продовження, і навіть саме це питання не виноситься на розгляд парламенту.
Як зауважив голова контрольного комітету Верховної Ради з питань приватизації Олександр Рябченко, "продовження терміну видачі не має економічного сенсу, однак термін обігу сертифікатів на ринку може бути пересунуто з 1 січня до середини 1998 року, бо в Україні недостатньо коштів для підтримання процесу приватизації, і сертифікати можуть слугувати платіжними засобами".
Враховуючи потужну рекламну підтримку, що супроводжувала видачу приватизаційних сертифікатів, можна не сумніватися, що отримали їх усі бажаючі, а саме - 44 млн. громадян, що не так і мало. Однак результати сертифікатної приватизації куди менш утішні: натомість очікуваних 70% річних її доля в майні, що приватизується, на сьогодні складає лише 18% (14% - за приватизаційні майнові, 4% - за компенсаційні сертифікати). Це можна пояснити тим, що більше двох третин підприємств було приватизовано поза сертифікатними аукціонами: 43% - шляхом викупу майна самими працівниками, 22% - через безкоштовну передачу. Саме таким чином було приватизовано практично всі привабливі об'єкти, а "сторонні" власники сертифікатів утратили можливість вигідно їх вкласти. Із 44 млн. отриманих громадянами приватизаційних паперів досі 26 млн. залишаються на руках, що найкраще свідчить про недовіру до державної політики приватизації.