В очікуванні...
Степан ГАВРИШ: «КС мусить саморозпуститися»Учора Президент таки зустрівся з суддями Конституційного Суду. І тепер їм, схоже, доведеться працювати без вихідних і свят, допоки не буде прийнято хоч якесь консенсусне рішення.
Ця зустріч мала відбутися ще в понеділок у Секретаріаті. Причому таємно. Але, очевидно, стався витік інформації: про зустріч дізналися «коаліціанти», і вибухнув скандал. Мовляв, Президент буде чинити тиск на суддів.
На вчорашній прес-конференції член Вищої ради юстиції Степан Гавриш пояснив, що Президент має повне право зустрічатися з ким завгодно, зокрема, й із суддями. «Президент як гарант Конституції має право на те, щоб визначити власну позицію і вислухати позицію будь-якого конституційного органу України, в тому числі й Конституційний Суд».
Голова Конституційного Суду у відставці Іван Тимченко підтримав колегу: «Звичайне явище, коли високопосадовці відвідують, спілкуються з тими чи іншими органами. І президент Кучма свого часу відвідував Конституційний Суд, але це аж ніяк не означало, що був якийсь тиск, — він просто хотів отримати інформацію. Це звичайне явище, і на цьому не треба спекулювати», — зазначив він.
Чому «коаліціанти» так розхвилювалися, чому навколо цієї зустрічі здійнявся такий ажіотаж? Очевидно, після того як коаліція поповнилася опозиційними депутатами, регіонали чекають від «розгніваного» Президента крок у відповідь. І дійсно, вчора Ющенко заговорив про «силовий варіант». Мовляв, він, безперечно, за діалог, але на сьогоднішній день такого діалогу немає, оскільки всі пропозиції ігноруються.
І в цій ситуації, звичайно, важливо, на чиєму боці виявиться КС. На чию користь ухвалить рішення? Хоча якраз із прийняттям рішення у нинішнього складу КС великі проблеми — за 8 місяців жодного. Надто вже різнорідний склад суддів.
«Конституційний Суд професіонально виконувати свої обов’язки не може. КС має усвідомити, що він сьогодні або стане політичним заручником і буде політизований, або нестиме відповідальність за свої політичні рішення. Кращий вихід із цієї ситуації — подати у відставку і сформувати новий суд», — переконаний Гавриш. Він також вважає, що судді повинні призначатися тільки Президентом і парламентом. Причому при голосуванні 300 депутатів — для того, щоб у цьому процесі брала участь і опозиція. «Судді не повинні бути представниками політичної більшості. Так ми скоро дійдемо до того, що вся судова система і всі органи влади, які формуються через парламент, будуть так чи інакше належати політичній більшості», — сказав Степан Гавриш. На його переконання, в такому разі можна отримати працюючий КС, який на сьогоднішній день є політизованим.
ПРЯМА МОВА
Президент України Віктор ЮЩЕНКО звертається до суддів КС:
— Я хотів би донести позицію щодо оцінки політичної ситуації, оскільки її рішення значною мірою буде пов’язане з роботою Конституційного Суду. Тому дозвольте висловитися з указаних питань, переслідуючи одну абсолютно ясну мету: ситуація, що склалася в країні в політичному значенні, оцінюється як кризова. Ми сьогодні ще не маємо ознак розв’язання цієї кризи. Навпаки, кожний політичний тиждень приносить нові й нові ускладнення, причому ці ускладнення межують з порушенням прав громадян, їхніх свобод. Відбувається явна тенденція узурпації влади, порушення того конституційного правового поля, яке зафіксоване в діючій Конституції. Я переконаний, що це — процес наступу на конституційний лад в Україні, жертвами якого, безумовно, є порушення прав громадян України, виборців. По суті, проводиться ревізія політичних результатів виборів. Я висловлюю ці чіткі крайні позиції в оцінках виключно для того, щоб передати вам основний посил, який полягає в тому, щоб тримати весь політичний процес в правовому полі. Це суть мого звернення до вас.