Весна вже не відступить
Найкраща пора року прийшла майже на місяць раніше, вважають кліматологи![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080223/434-2-3.jpg)
Все, що відбувається надворі, — яскраві ознаки клімату в період глобального потепління: ще кілька днів тому нас уночі й удень морозило, а вже сьогодні кліматологи кажуть: «Все, прийшла весна!» Причому рання, а що так несподівано — то це тому, що подібні температурні перепади вже є нормою. Навіть те, що нещодавно значну частину Китаю засипало снігом, начальник відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Візіра Мартазинова теж називає «нормою».
— Ми — свідки прояву нового клімату, який склався в Україні й усьому світі у зв’язку з глобальним потеплінням. Погодні умови й температуру, які ми спостерігаємо вже в лютому, раніше були характерні для кінця березня. Тобто ми вже спостерігаємо березневу погоду, — пояснила старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Маргарита Барабаш. — У березні як часто буває? То — наступ холоду, то — інтенсивний наступ тепла. Нині всі ці тенденції зсунулися на місяць. Тож слід очікувати, що наступними днями й тижнями нас чекатимуть саме такі кліматичні умови, оскільки поступово наступає тепло, справа йде до весни.
За словами кліматологів, про початок справжньої кліматичної весни (не календарної) свідчить така температурна зміна, як «перехід через 0 градусів». Як стверджують експерти гідрометеорологічного інституту, у 2008 році це відбудеться на початку березня.
— Як правило, перехід через 0 градусів відбувається в середині квітня, проте в 2008 році це відбудеться на місяць раніше. Тому ми очікуємо, що в березні почнеться справжня весна. Якщо повернення до нульової температури й будуть, то лише на два-три дні, що не вважається стійким переходом температури, — пояснила Маргарита Барабаш. — Очевидно, що весна буде затяжною. Це означає, що погода постійно змінюватиметься, якщо весна почалася рано — то й тривалість її буде довшою. Що стосується температурних показників, то вони не підвищуватимуться до літньої норми. Тому спеки навесні не буде. Літо ж наступить у свій термін — за календарем.
Експерти пояснюють, що зміни клімату, які нині відбуваються у всьому світі, все більше активізуються. Серйозні метаморфози призводять до стану кліматичного розбалансування: наприклад, коли в неочікуваному місці і в нетрадиційний час (бо досі ніхто такого не спостерігав), відбуваються снігопади — ранні, пізні або дуже інтенсивні, як це трапилося в Росії в Сочі (сніг до двох метрів), або коли в країнах, де ніколи не було морозів, температура опускається несподівано низько. Причому це відбувається в час, коли починається весна.
— Потепління клімату очікується до 2030 року, а що буде потім — не скажемо, оскільки прогнозувати більш як на 30 років, ми не можемо, — пояснила Маргарита Барабаш. — Цілком ймовірно, що тоді почнеться зворотній процес. Це означає, що через три десятиліття клімат стане настільки теплим, що почнуться інтенсивні випаровування з океану. Це призведе до утворення більш цупкого хмарового покриву, завдяки якому вплив сонячної радіації на Землю зменшиться — тоді ми можемо очікувати похолодання на планеті... Але наразі про клімат майбутнього можна говорити лише як про загальні тенденції.
Що стосується України, то в найближчі 30 років, як зазначають кліматологи, «на фоні позитивної тенденції температури, можуть бути значні (різкі) її спади — як у середині місяця, так і між місяцями» (що ми наразі спостерігаємо). Також нас попереджають, що будуть особливо холодні зими — не менш екстремальні, як кілька років тому.
Улітку, за словами Маргарити Барабаш, особливих перепадів температури не буде. Останнім часом літо у нас є жарким, і такою ж — коли на фоні тепла «випадає» кілька днів, а то й тиждень спеки вище 30 градусів — залишиться характеристика цьогорічного літа, передбачають кліматологи. А от опадів, особливо у великих промислових містах, побільшає, при цьому вони матимуть «зливний» характер: через те, що місто само підігріває над собою атмосферу.
КОМЕНТАР
Павло КАЛЕНИЧ, директор агрофірми «Ольгопіль», Вінницька область:
— Для нас рання весна не є несподіванкою: на таку ми й сподівалися. Ми вже підживили всі посіви озимого ріпака, зараз продовжуємо підживлювати посіви озимої пшениці й озимого ячменю. Починаємо завозити добрива, вирішуємо питання з кредитами. Несподіванкою для нас є ціна на добрива, паливно-мастильні матеріали. Це трохи гальмує. Наприклад, якщо торік тонна селітри коштували 1100 гривень, то в цьому — 2300 гривень. Наскільки мені відомо, в нашому районі весняно-польові роботи почали проводитися поки що тільки в двох моїх господарствах. У решти агрофірм знову є проблеми з кредитами, як це було й раніше. У деяких навіть немає можливості купити хоча б паливо. Загалом ситуація важка — все впирається у фінанси. Але думаю, що ми прорвемося.