Від «гвинтиків» — до вільних громадян
Верховна Рада ухвалила у першому читанні проект закону «Про освіту»
«Дякую депутатам за це історичне рішення. Адже чинний Закон «Про освіту» ухвалювався ще за СРСР (у червні 1991)», — повідомила на своїй Facebook-сторінці міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
У центрі законопроекту — пріоритетність прав здобувачів освіти. «Законопроектом вперше в Україні гарантується право вибору для здобувачів освіти (батьків дітей), перш за все — середньої, що відповідає вимогам Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», — йдеться у резюме законопроекту. Вперше зрівнюються в правах всі форми здобуття освіти. Також закон впроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту.
Крім цього, приділяється увага забезпеченню професійної свободи освітян, створенню європейської структури системи освіти, закладаються нові принципи формування змісту освіти. У резюме законопроекту зазначено: «Чим більше повноважень з управління освітою передається на місця, тим більш централізованим і незалежним має стати контроль за якістю освіти».
«Проект, який понад три роки, ще за мого головування в комітеті ВР, розроблявся спільно з провідними експертами, пережив не одну спробу вихолостити з нього прогресивні норми, нарешті схвалений парламентом, — пише у Facebook Лілія Гриневич. — Це компромісний варіант, закон не ідеальний, але, що надзвичайно важливо: Україна зробила важливий крок від освітньої системи виховання гвинтиків для застарілого механізму до освітньої системи, в якій держава прагне дати своїм громадянам та громадянкам можливість розкрити свої можливості завдяки освіті».
На думку міністра, з цього закону починається Нова українська школа, якісне реформування професійно-технічної освіти та завершення реформи вищої освіти. Нині на законопроект чекає доопрацювання у парламентському комітеті з питань науки і освіти, потім його винесуть на голосування у ВР для прийняття у другому читанні та ухвалення в цілому.