«Від підданих до громадян»
У Києві представили фільм про європейські традиції міського самоврядування в Україні![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110601/493-2-3.jpg)
Сіверський інститут регіональних досліджень презентував документальний серіал «Європейські традиції міського самоврядування в Україні: магістрат — дума — рада». Основний меседж, який автори сценарію — вчені-історики з Чернігівщини Володимир Бойко та Сергій Леп’явко — заклали в основу фільму, — на рівні генетичної пам’яті українці досі зберігають європейські традиції самоврядування, принесені в Україну магдебурзьким правом. І це помітно з нашого повсякденного життя.
Про те, як виникла ідея цього документального проекту та як відбувалась її реалізація, «День» вже розповідав своїм читачам в інтерв’ю з Володимиром Бойком «Магдебурзьке право: Європа на рівні генетичної пам’яті» (№ 217-218, п’ятниця, 26 листопада 2010 року). А результат спільної дослідницької роботи ініціаторів фільму, Міжнародного фонду «Відродження» (нагадаємо: проект виграв торішній конкурс від Фонду «Європейська ідентичність», тому зйомки фільму відбувалися за його підтримки), чернігівської ОДТРК «Сівер-Центр» та істориків із різних регіонів України автори стрічки презентували вчора в інформаційному агентстві Укрінформ.
— Євротематика на слуху вже багато років. Ще у 1990-х євроінтеграцію було проголошено офіційним зовнішньополітичним курсом України. При цьому завжди говориться про вступ до ЄС, адаптацію законодавства, Зону вільної торгівлі, безвізовий режим, але з усіх розмов випадає один дуже важливий момент. Це — ідентичність. Власне, про це кіно. Про українську ідентичність як європейську, — зазначив, представляючи фільм, кандидат історичних наук, співавтор проекту та автор «Дня» Володимир БОЙКО.
До слова, перша презентація проморолика стрічки відбулася в Івано-Франківську. Також спеціальна онлайн-конференція з авторами проекту та показом фільму відбулася в Донецьку. Цікаво й показово, що перше питання, яке поставили донеччани після перегляду: а чому у фільмі про європейську ідентичність українців не сказано нічого про Донецьк?
Проект чернігівчан — це перший в історії українського кіно документальний серіал на тему європейських традицій самоврядування, що розкриває цілий пласт невідомого широкому загалу історичного матеріалу. До того ж, близькі та знайомі кожному речі, адже зйомки фільму охопили 17 історичних та культурних центрів від заходу — Львів, Луцьк, Коломия — до півдня і сходу — Одеса, Миколаїв, Харків. До речі, органи місцевого управління у Харкові на початку ХХ століття видавали спеціальний журнал «Известия Харьковской городской думы», де розповідалося про традиції місцевого самоврядування у Львові, Відні та Берліні.
Роботу знімальної групи доповнила дослідницька праця провідних істориків, у фільм включено інтерв’ю з проф. Наталією Яковенко, директором Центру українських досліджень Інституту Європи Російської академії наук Віктором Мироненком, директором Інституту Кеннана Міжнародного дослідницького центру ім. Вудро Вільсона Блером Рублом. Результати своєї роботи творці фільму планують безкоштовно передати всім обласним та центральним телеканалам, а також державним і муніципальним службам і сподіваються, що він певною мірою допоможе подолати ті тенденції надмірної централізації, які сьогодні прослідковуються в Україні. Адже, як влучно зазначила у фільмі Наталія Яковленко, «місцеве самоврядування європейського штибу перетворює підданих на громадян».