Перейти до основного вмісту

Відкрийте очі та двері!

В Україні пройшов тиждень рівних можливостей
02 грудня, 00:00

Вчора закінчився перший глобальний проект Європейської кампанії «Всі різні — всі рівні» в Україні. Тиждень, присвячений проблемам дискримінації різних категорій населення в українському суспільстві, привернув увагу громадськості до проблем ксенофобії, расизму, антисемітизму, гендерної нерівності. Останній день цьогорічної кампанії організатори присвятили людям з обмеженими можливостями.

Найбільший український біль — діти-інваліди та інваліди серед молоді, яких нараховують до двохсот тисяч. Тоді як дорослі вже навчилися уживатися зі своїми вадами й навіть досягати в житті певних успіхів, сучасна система допомоги інвалідам відмежовує дітей від товариства ровесників, відпочинку і освіти. Усі різні — але усі рівні, отже інваліди мають однакове з усіма право на доступну освіту, медицину, правовий і соціальний захист. Але... українське суспільство не готове прийняти чужий біль, впевнена керівник Програми розвитку ООН «Створення безпечного середовища для молоді України» Оксана Гарнець. «Починати інтеграцію інвалідів у суспільство треба з дитячих садочків і шкіл, — наголошує Оксана Миколаївна. — Вплив на молодь — це вплив на наше майбутнє. Розуміння проблем людей з особливими потребами починається з викладачів і батьків. Як ставитимуться до інвалідів вони — так сприйматимуть проблему і їхні діти».

Людей з особливими потребами усього в Україні офіційно нараховують близько трьох мільйонів. «Але ця цифра не точна і тим більше — не остаточна, — наголошує народний депутат України, президент Національної асамблеї інвалідів і Параолімпійського комітету Валерій Сушкевич. — З цих людей тільки 5 тисяч офіційно зареєстровані як непрацюючі й отримують відповідні соціальні виплати». Для України і це — досягнення, бо це перша подібна реєстрація, що відбувається у межах закону про можливості обліку і трудову та професійну реабілітацію інвалідів. Значна частина людей з інвалідністю з суб’єктивних причин не отримують офіційного статусу інваліда, а отже — не мають доступу до більшості тих пільг, які держава готова їм надати.

Валерій Сушкевич навів приклад недосконалості вітчизняного законодавства щодо інвалідів. За ініціативою народних депутатів, сім’я інвалідів-візочників на Сумщині отримала в подарунок автомобіль, пристосований до їхніх потреб. Відбулася офіційна церемонія передачі авто, слова подяки... але скоро інваліди самі попросили забрати подарунок, бо податкова адміністрація почала вимагати від них сплати податку на прибуток, що обраховувався тисячами гривень. З непоступливістю посадовців зіткнувся й голова Київської обласної асамблеї інвалідів Олег Іваненко — сам інвалід, але майстер спорту з плавання, приватний нотаріус і голова Броварського районного центру реабілітації. «Нам вдалося отримати гроші для будівництва пандусів у місцях загального користування і закупівлі електропідйомників у автобусах, я прийшов із пропозицією до міської влади, — розповідає О. Іваненко. — Там мені відповіли — а куди цей інвалід у такому автобусі поїде? Чи зможе він пересуватися там, де вийде? І нічого не було зроблено. Проблему не можна вирішити одразу, то давайте розв’язувати її поступово».

Увага до людей із обмеженими руховими можливостями в Україні наразі більше показова, ніж реальна. Ще минулого року Президент України Віктор Ющенко підписав указ про першочергові заходи щодо створення сприятливих умов життєдіяльності осіб із обмеженими фізичними можливостями. Указ передбачав будівництво пандусів, зокрема, у державних установах. Але, за словами Валерія Сушкевича, це зроблено не скрізь. А, зокрема, в Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України пандус є, але практичне використання його неможливе — хоча б тому, що одразу за дверима міністерства — турнікет, а за турнікетом — іще одні сходи, уже без пандусу...

Організатори тижня «Всі різні — всі рівні» сподіваються, що подібні акції та інші заходи щонайменше приведуть до розуміння проблем інвалідів не тільки на практично-законодавчому рівні, а й на рівні свідомості кожного громадянина України. Щоб проілюструвати можливості людей із обмеженими фізичними можливостями, тиждень рівності завершується виставкою робіт фотодизайнерів та дизайнерів- графіків «Сильні духом» в Українському домі.

Продовження теми на стор. «С У С П I Л Ь С Т В О»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати