Відновлена ліпнина – просто вражає
На Волині показали, як реставрують склепіння костелу в Олиці – фамільного храму князів Радзивілів
У цей костел багато десятиліть не ступала людська нога, він занепадав і руйнувався. А свого часу колегіальний костел святої Трійці у містечку Олика за довершеність називали не лише найгарнішим на Волині, а й одним з найвеличніших у тодішній Європі. За роки реставрації споруди, яка проходить під патронатом польського Фонду культурної спадщини, вже можна бачити, яким красивим був цей костел. Відновлено фасад, тривають внутрішні роботи, повернуто первісний блиск дзвіниці.
Під час фестивалю «Олицька переберія», який пройшов у містечку цього літа, костел відкрив свої двері для всіх бажаючих. І відвідувачі фестивалю натовпами йшли у споруду та оцінювали вже зроблене польськими реставраторами. Але тоді ще не були завершені роботи, які велися над склепінням костелу. Нині президент польського Фонду культурної спадщини Міхал ЛАЩКОВСЬКИЙ виставив фотографії оновленого склепіння костелу. Те, як реконструйована ліпнина, просто вражає. Вражає краса, яку знову можна бачити. «Завдяки збереженим оригінальним елементам вдалося визначити колір склепіння та стін. У найближчі роки ми будемо реконструювати ліпнину у проходах», - розказує Міхал Лащковський (про те, як загалом відбувається реставрація в Олицькому костелі і чому поляки це роблять, у тексті «Про костел і довіру», «День», 3 липня 2021 р.).
Склепіння костелу до реставрації і після реставрації
Роботи, які виконує в костелі Фонд культурної спадщини, фінансуються Міністерством культури, національної спадщини та спорту Республіки Польща, а нагляд здійснює експертна комісія, призначена Інститутом Полоніка. Фонд культурної спадщини засновано 2012 року, він організовує реставраційні роботи об’єктів спільної культурної спадщини Центральної Європи, тобто тих, що були створені різними націями колишньої Речі Посполитої. Працює здебільшого в Польщі та Україні, але також виконує проєкти з реставрації в Білорусі, Франції, Латвії, Молдові та Італії.