Віктор ЯНУКОВИЧ: «Треба більше працювати з регіонами»

— Наскільки ефективним ви вважаєте рішення уряду про пільги для гірничо-металургійного комплексу. Чи задовольнило воно вимоги донеччан?
— Запитання для нас дуже складне. Чесно кажучи, мені поки важко сказати щось добре з цього питання. Але тут ще все вирішується, якраз усе закрутилося.
— Як вирішується болюча для економіки Донбасу проблема недостатнього фінансування централізованих дотацій шахтам із держбюджету?
— Проблема вирішується, ми її порушуємо. Міністерство палива та енергетики вживає заходів. Але питання, звісно, стоїть гостро. У зв’язку з цим слід постійно шукати шляхів виходу вугільнiй промисловості з фінансової кризи. Сьогодні проблем у вугільної галузі дуже багато, але уряду швидко їх вирішити поки що не вдається.
— Як ви ставитеся до акцій протесту шахтарів, які розпочали голодування під стінами Кабінету Міністрів, вимагаючи виплати заборгованості iз зарплат?
— Проблема заборгованості із заробітної плати існує. Але ми вже давно пересвідчилися, що ці проблеми не вирішуються на площах. Людей певною мірою можна зрозуміти. Але завжди, коли, як тут, я би так сказав, занадто присутня політика, результату досягнути важко. Це ніколи не йде на користь справі. У цьому випадку саме так і є.
— На якому етапі знаходиться реалізація ідеї, проголошеної Донецькою обладміністрацією минулого року, щодо створення регіонального паливно-енергетичного комплексу?
— Ця ідея поки що залишилася ідеєю. Ті заходи, яких сьогодні вживає Міністерство палива та енергетики у питаннях взаєморозрахунків всередині ПЕК, певною мірою знімають проблеми, які у нас є із платежами. Ви знаєте, що підприємства вугільної промисловості й енергетичної галузі щільно між собою пов’язані, і розрахунки між ними треба спрощувати. Оскільки це питання є нібито внутрішньогалузевим, ми тут шукаємо шляхи спільних рішень. Ми вирішили не виділяти цю проблему як суто регіональну. Ця проблема ідентична у всіх регіонах, де є електрогенеруючі потужності, і є сировинна база, я маю на увазі вугілля.
— Тобто створення регіонального ПЕК Донбасу поки відклали?
— Так.
— У зв’язку з проблемами Донбасу в ПЕК і металургійній галузі, які уряд у Києві поки не може вирішити, яку б ви оцінку дали уряду з політичної точки зору?
— Я вважаю, що уряд робить усе, щоб підняти економіку і промисловість. Але тут, як і в будь-якій роботі, не завжди співпадають думки. Якщо у Києві рішення приймаються без урахування думок підприємств і керівництва регіонів, це означає, що компроміс не знайдено.
— Який головний недолік ви як лідер впливової регіональної політико-фінансової групи бачите у роботі Кабінету Міністрів?
— Найголовніший — недостатня координація дій із підприємствами і регіонами. Ми вважаємо, що цьому уряду, як і іншим урядам, які працювали до цього, слід більше працювати конкретно на місцях — працювати з підприємствами, з регіонами. Загалом, коли приймаються такі рішення, у них повинна бути присутня думка підприємств, яких це стосується, і керівництва регіонів. Відсутність такої координації — ось істотний недолік. Я вважаю, що у вирішенні багатьох питань треба шукати компроміси з усіма зацікавленими сторонами, і тільки тоді ми будемо рухатися вперед.