Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Вісім вагонів пам’яті

09 вересня, 00:00

Уже зовсім скоро, 16 жовтня, буде відкритий музей «Пам’яті Героїв Крут». «Усі роботи практично закінчені, залишилися лише так... останні штрихи», — розповів «Дню» автор проекту Анатолій Гайдамака.

Як відомо, на початку 1918 року новій українській владі не вистачало сил, щоб захистити Київ від більшовиків, і на захист його виступили київські гімназисти. У нерівній битві 29 січня поблизу станції Крути загинуло 300 зовсім юних героїв.

Про цей бій написано досить багато. Переважно це звинувачення на адресу Центральної Ради та військового українського командування, які допустили загибель 300 юнкерів та студентів. Але мало хто знає, що ціною своїх життів ці хлопці затримали наступ противника на два дні. Це дало можливість подавити в місті повстання більшовиків, не дати противнику відраз захопити Київ, а також вчасно підписати мирний договір із Німеччиною та її союзниками. Однак остаточно наступ більшовиків зупинити не вдалося. Скоро Центральна Рада була вимушена евакуюватися з Києва. Але перед цим, 22 січня, вона видала Четвертий Універсал, де оголошувала про створення Незалежної Української Держави.

Ще з перших років незалежності України стояло питання про спорудження музейного комплексу на місці, де київські гімназисти виступили проти чотирьохтисячної більшовицької армії Михайла Муравйова. І ось улітку 2006 року був відкритий монумент «Пам’яті Героїв Крут», а навесні 2008-го не без допомоги «Нашої України» почалося будівництво музею.

— Сюди навіть кілька разів В’ячеслав Анатолійович Кириленко приїжджав. Перевіряв, як тривають роботи, — похвалився перший заступник голови Центрального виконавчого комітету «Нашої України» Вадим Шкурін.

Сам музей — це вісім залізничних вагонів, об’єднаних в одну музейну композицію. Вагони, можна сказати, раритетні. Вони були виготовлені в перші десятиріччя минулого століття. Їх відреставрували і всередині розмістили музейні експонати. Причому експозиція буде присвячена не лише битві під Крутами. За словами Анатолія Гайдамака, в музеї будуть представлені фотокартки, спогади очевидців, документальні матеріали, зразки зброї цього періоду. Одним словом, буде цікаво.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати