Війна самозахватів
Для роз’єднання тих, хто конфліктує за землю в Криму, міліція застосувала бронетранспортери, світлошумові гранати і автоматні черги холостими патронами.
Ділянка землі площею 2,6 гектара на вулиці Балаклавській у Сімферополі вже понад рік залишається гарячою точкою. Спочатку одними представниками влади вона була обіцяна кримським татарам під забудову, а потім іншими віддана в оренду фірмі «Олві- Крим» під багатоповерхову забудову. Тому будівельники звернулися до суду, який ухвалив рішення на їхню користь, однак воно було опротестоване прокуратурою і в результаті його дія призупинена. Незважаючи на це будівельна фірма вважає себе законною власницею ділянки, хоч кримські татари поставили на ній тимчасові будиночки, встановили «намети протесту» й постійне чергування. Будівельники, наймаючи працівників охоронних структур, періодично намагаються повернути собі землю, обгородити ділянку й почати будівельні роботи.
Учора, як повідомив журналістам начальник Центру суспільних зв’язків Головного управління МВС України в Криму Олександр Домбровський, представники будівельної фірми «Олві-Крим» зробили чергову спробу звільнити земельну ділянку, самовільно захоплену кримськими татарами для будівництва індивідуального житла. За словами начальника ЦСЗ, представники фірми вирішили зробити це самостійно і не повідомили правоохоронців. Для цих цілей вони зібрали близько 400 осіб свого персоналу. У відповідь на такі дії учасники самозахвату мобілізували близько 300 осіб своїх активістів.
«Протистояння в будь-який момент могло перейти у відкрите зіткнення, однак оперативне втручання співробітників міліції і бійців внутрішніх військ МВС, кількістю понад 400 осіб, допомогло уникнути такого розвитку даного конфлікту», — зазначив Олександр Домбровський.
Оскільки сьогодні немає законного, яке б набуло чинності, рішення про надання цієї землі будівельній фірмі, то міліція тут присутня тільки для того, щоб роз’єднати протиборствуючі сторони, — розповів журналістам начальник кримської міліції Анатолій Могильов. На місце конфлікту також прибув голова уряду Криму Віктор Плакида, міський голова Сімферополя Геннадій Бабенко, заступник голови меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та інші керівники.
Роз’єднання, однак, вийшло складним. Будівельники й кримські татари вже прийнялися було бити один одного палицями й кидати камені, коли прибула міліція. Щоб утихомирити конфліктуючі сторони довелося застосувати світлошумові гранати й холості черги з автоматів у повітря. Це, однак, не допомогло й тоді на ділянку були підігнані два бронетранспортери, які встали між рядами людей, які билися...
Рефат Чубаров заявив журналістам, що цей черговий гучний конфлікт, на його думку, створений для того, «щоб відвернути увагу громадськості й правоохоронних органів від численних фактів «дерибану» землі на Південному березі і в інших місцях Криму».
Представники міськради розповіли журналістам, що ділянка, на яку претендують кримські татари, була передана сімферопольським виконкомом будівельній фірмі «Олві-Крим» в оренду для будівництва житлового комплексу. У березні 2006 року на цій ділянці пройшла акція протесту кримських татар, які вимагали виділити цю землю для будівництва індивідуального житла. А влітку того ж року група кримських татар захопила земельну ділянку. Однак за рішенням суду вона повинна була бути повернена фірмі-забудовнику. Ще в січні 2007 року на захопленій ділянці сталася сутичка між кримськими татарами й представниками будівельної комерційної фірми. Тоді конфлікт вдалося локалізувати, конфліктуючим сторонам було запропоновано провести додаткові переговори й знайти вихід із ситуації, що склалася.
Зараз, за даними міліції, на місці зіткнення залишаються «постові» від групи кримських татар. Міліція дозволила їм перебувати на полі «для охорони майна й будматеріалів». Співробітники МВС покинули територію спірної ділянки.
Така ситуація зараз типова для Криму. Згідно з даними електронного реєстру присадибних земельних ділянок, створеного Рескомземом Криму, тільки в Сімферополі й Сімферопольському районі нараховується 23 подібних самозахвати, на отримання ділянок на них претендують 10034 людини .