Війська ЧФ Росії можуть "завоювати" Севастополь назавжди
Україна наполягала і наполягатиме на тому, щоб в оновленому Договорі про звичайні збройні сили в Європі статус російських військ було визначено як тимчасовий. Так стверджують наші дипломати та військові, коментуючи хід багатосторонніх переговорів у Відні.
Там представники 30 держав-учасниць, окрім іншого, прагнуть деталізувати умови перебування озброєнь однієї країни на території іншої. Концептуальні, так би мовити речі, вже погоджено. А саме: незалежно від того, чи держава має лише національне озброєння, чи утримує в себе на постійній основі і війська іншої країни, - все разом це не повинно перевищувати максимально дозволеної чисельності, яка визначається для кожного учасника договору індивідуально. Проте Київ наголошує, що Україну, коли йдеться про російське озброєння у складі ЧФ у Криму, ця вимога має обминути.
Як повідомив кореспондентові "Дня" начальник центру верифікації ЗС України генерал Микола Гончаренко, "ми заявили про те, що російська зброя перебуває там тимчасово. Це зафіксовано в українсько-російських угодах стосовно ЧФ. Якщо раніше ми не визначали часових меж щодо тривалості цього перебування, то нині ми кажемо - йдеться про 20 років".
Але чи погодяться інші учасники переговорів на те, що 20 років - то справді тимчасово? Раніше представники США стверджували, що тимчасовим у контексті цього договору є перебування, яке вимірюється тижнями, у крайньому випадку, місяцями, проте не роками.
Якщо аргументи Києва на переговорах не визнають як вагомі, то, по-перше, тоді Україна вимушена бути утримувати російське озброєння за рахунок національних квот. По-друге, і це головне, якщо в міжнародному договорі не буде зафіксовано часові межі знаходження озброєнь ЧФ в Україні, то, за твердженням фахівців, це можна трактувати як основу для постійного перебування військ Росії у Криму. А це досить спокуслива для Москви перспектива.
Довідка "Дня"
На сьогодні Україна, за Договором про звичайні збройні сили в Європі від 1992 року, може мати у своєму арсеналі не більше як 4080 танків, 5050 бронемашин, 4040 артсистем, 1100 бойових літаків, 330 гелікоптерів. За домовленостями стосовно ЧФ, Росія може мати у Криму в частинах морської піхоти та морській авіації наземного базування 132 бронемашини, 22 артсистеми та 22 літаки.
Випуск газети №:
№4, (1998)Рубрика
День України