Військові ЗМI: відхід від «окопної правди»

Учора в київському Будинку офіцерів відбулася зустріч міністра оборони України Євгена Марчука з військовими журналістами, під час якої обговорювалися актуальні проблеми діяльності військових ЗМІ на етапі реформування та розвитку Збройних сил України. Адже будь-який процес реформування є доволі складним і болючим, і саме від військових журналістів, від їх розуміння, для чого застосовуються «хірургічні» методи, залежить загальний психологічний настрій в армії. У черговий раз Євген Марчук зазначив, що реформи будь-якою ціною не буде; йдеться про реформу ЗС тільки в межах її фінансового забезпечення Фактично ця зустріч стала прецедентом: ніхто з попередників нинішнього міністра оборони з журналістами ЗМІ ЗС України у такому форматі не зустрічався. Тому «День» запропонував військовим журналістам поділитися своїми враженнями.
Микола САВЧЕНКО, капітан першого рангу, начальник прес-центру Головного командування Військово-Морських сил Збройних сил України:
— Я працюю в журналістиці більше нiж 20 років, і це дійсно перша така зустріч. А взагалі, для нас, військових журналістів, дуже важливо почути, як кажуть, з перших вуст про прiоритетні напрямки реформування ЗС. Ми дуже багато читаємо про це, бачимо, що реально відбувається в ЗС. Але для військових журналістів дуже важливо мати чітке уявлення та чіткі позиції щодо реформування. До того ж це дає можливість визначити напрямки, по яких можна співпрацювати з цивільними ЗМІ. Наприклад, для мене, і як для журналіста, і як для людини, яка організовує роботу журналістів, дуже важливо залучати до співпраці саме представників цивільних ЗМІ, щоб вони мали можливість не тільки почути офіційну позицію нашого головнокомандувача, а побачити на власні очі, що дійсно відбувається у військових частинах, на кораблях, у штабі, на навчаннях — це і є цивільний контроль. І, виходячи з вимог міністра оборони, я якраз вбачаю своє завдання в сприянні тому, щоб зробити цей цивільний контроль, який повинен бути в армії і на флоті, максимальним.
Валерій КОРОЛЬ, полковник, головний редактор газети Міністерства оборони «Народна армія»:
— Слід відзначити, що це не просто перша зустріч військових журналістів з міністром оборони України в такому форматі. Це взагалі перша така зустріч за весь час існування наших Збройних сил. Тому це однозначно прогрес. І якщо раніше, говорячи армійською мовою, військові ЗМІ перебували ніби десь в тилу, в якихось других ешелонах, то зараз, з приходом Євгена Кириловича Марчука, відчувається, що військові ЗМІ виступають в перших ешелонах. Тобто ми бачимо, що у керівництва Міністерства оборони є розуміння ролі військових ЗМІ, є бачення їхньої перспективи. І ми бачимо, що на нас покладаються певні надії саме у процесі загального реформування ЗС. Зараз ми маємо можливість висвітлювати всі аспекти життєдіяльності ЗС зовсім з іншого погляду.
Дмитро ТИМЧУК, капітан, заступник редактора відділу проблем реформування та розвитку Збройних сил України газети «Народна армія»:
— Особисто для мене ця зустріч була важлива тому, що продемонструвала зовсім нові підходи до функціонування військових ЗМІ. Раніше значна частина інформації в принципі була закритою для нас. Загальна політика була такою: всі розуміють, що, який би процес не відбувався, виникають певні проблеми, але можна казати лише про найкраще і не вдаватися до критики. Зараз ми можемо більш об’єктивно оцінювати ті процеси, що відбуваються у ЗС, зокрема перебіг їх реформування.
Павло ПОНОМАРЧУК, майор, власний кореспондент газети Західного оперативного командування «Армія України»:
— Я особисто вбачаю в цьому прагнення нового керівництва Міністерства оборони до демократизації армії і запровадження цивільного контролю над армією. Хотілося б побажати Євгену Марчуку подальших здобутків на цьому шляху.