«Вкрали раритетний паротяг!»
Саме з такою заявою виступила нещодавно преса шахтарської столиці після пропажі однієї з визначних пам’яток міста. Паротяг-«кукушка» вагою 28 тонн стояв на найвиднішому місці перед виставковим центром «Експодонбас» — буквально в центрі міста. Більше того, паротяг вивозився не частинами, а цілком відкрито був демонтований за допомогою підйомного крана, який непомітним бути також не міг. Однак ніхто цього не помітив. Ні директор виставкового центру, ні будь-хто інший пояснити деталі випадку не зміг.
І ось днями окремі частини паротяга було знайдено в одному з пунктів прийому брухту м. Ясинуватої (Донецька область). Їх, найімовірніше, мали намір переплавляти на щось корисніше, на погляд викрадачів, аніж пам’ятка історії.
Треба зазначити, що із втратою паротяга місту змиритися буде доволі важко, адже цей експонат був першим із вітчизняних паротягів 1924 року випуску та мав стати першим експонатом створеного 2000 року добродійним фондом сприяння розвитку та популяризації Донбасу «Золотий Скіф» Державного музею історії промисловості України. Якийсь час паротяг стояв на запасній колії Єнакіївського металургійного заводу, а потім його було транспортовано до центру Донецька на прохання працівників музею Донецької залізниці для завершення колекції, адже «кукушка» була єдиним в Україні представником свого покоління.
Фахівці, оглянувши залишки паровоза, сказали: «Не переживайте, зваримо!» Таким чином, з’явилася надія на відновлення «кукушечки» — улюбленого дітьми місця для гри. Слідство ж поки що встановлює, з чиєю допомогою новоявленим «металістам» удалося транспортувати паротяг (28 тонн — це ж не дрібниця!), а також розрізати його на шматки.
До речі, відома пальма Мерцалова — символ Донецької області — перебувала доволі близько від «кукушки», але уваги зловмисників не привернула.