Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Влада розпочала «зачистку» телевізійного простору в Києві

28 серпня, 00:00

Юлія МОСТОВА, заступник головного редактора «Зеркала недели»:

— Мені важко коментувати суто фінансово-правові аспекти того, що відбулося. Цілком можливо, що у податкової адміністрації були підстави для закриття рахунків каналу. Інша справа, що в нашій нинішній економічній і законодавчій ситуації порушення можуть бути знайдені у всіх. Але дозволити собі мати ці порушення, як не парадоксально, можуть тільки ті, хто товаришує з владою. У тих же, хто намагається нинішній виконавчій владі опонувати, або — у разі ЗМІ — обстоювати своє право на об'єктивність, чи право на суб'єктивний погляд — має бути все в ажурі. Зважаючи на досвід СТБ і московський досвід (призупинення виходу пожежною інспекцією Москви газети «КоммерсантЪ»), ми, журналісти й видавці, повинні обвішатися вогнегасниками, обсипати себе протипожежним піском, навести цілковитий порядок у бухгалтерії — й чекати. Чекати, коли прийдуть і зажадають твою душу. А якщо ти скажеш «ні» — тоді почнеться, але ти будеш у повній бойовій готовності.

Однак, якщо говорити конкретно про СТБ, — то ми не повинні допустити, щоб через якісь, можливо, банківські й бухгалтерські невідповідності електорат позбавився права не стільки на альтернативне, скільки на найоб'єктивніше, ніж більшість інших в країні, джерело інформації. Зараз доволі важливо, щоб виконавча влада надала СТБ можливість знайти вихід із ситуації, що склалася. Якщо ж влада цьому перешкоджатиме, — то це буде означати політичну ліквідацію каналу.

Олександр ЧУПРИНА, в. о. президента Чорноморської ТРК:

— Як відомо, наша ТРК — одна із чотирьох кримських телерадіорганізацій, відключених від ефіру руками «Укрчастотнагляду». Усі необхідні від нас документи і в «Укрчастотнагляд», і в Держкомітет у справах зв'язку та інформації подано нами вже майже місяць тому. Однак питання про видачу «Укрчастотнаглядом» дозволу Кримському радіотрансляційному центру (РТПУ) на експлуатацію частот, на яких виходили в ефір чотири закритих ТРК, не вирішується. Під час перебування в Сімферополі Президента Л.Кучми та прем'єр-міністра В.Пустовойтенка ми передали їм особисто в руки всю хронологію подій навколо наших ТРК і наше прохання про сприяння у вирішенні спірних питань. Однак відповіді немає ні з адміністрації Президента, ні з Кабміну.

Я вважаю, що і наша ситуація, і закриття рахунків СТБ податківцями — це все ланки одного ланцюга, просто до тих ЗМІ, які чимсь не влаштовують чинну владу, застосовуються різні «методи».

Микола ТОМЕНКО, кандидат історичних наук, директор Інституту політики:

— Я думаю, що це відбувається згідно з «генеральної» лінією. А ця лінія полягає в тому, щоб ті ЗМІ, які не зайняли чітку і однозначну позицію на підтримку «єдиного реформатора в боротьбі з комуністичною загрозою», мусять або зникнути, або прийняти ці загальні правила гри. Це абсолютно зрозуміло, і я думаю, що СТБ знаходиться в подібній ситуації: або їх закриють, або вони візьмуть на себе зобов'язання: про Леоніда Кучму або добре, або нічого. Я схиляюсь до думки, що керівництво каналу піде по другому шляху, щоб зберегти колектив і не зупинити телевізійний процес, який потім дуже важко буде запустити знову. В регіонах же «зачистка» ЗМІ проходить вже давно і достатньо потужно.

Але я не лише песимістично дивлюся на ситуацію. З одного боку, 7 вересня збирається сесія Верховної Ради, і всі кандидати на посаду президента, крім Леоніда Кучми, мусять зреагувати на ці речі. А з іншого боку, можна говорити про якусь політичну формулу, яка схожа на формули природничих наук: сила політичної дії дорівнює силі політичної протидії. І чим жорсткішим буде тиск команди Л. Кучми на своїх політичних конкурентів і на ЗМІ, тим зрозумілішим буде для виборця перебіг виборчої кампанії, яка сьогодні відбувається.

Володимир МАЛИНКОВИЧ, політолог:

— По-моєму, тут усе гранично ясно. Напередодні виборів Президент відчуває, що в нього практично ніяких шансів на чисту перемогу немає. Більш того, в нього немає шансів на перемогу навіть у нинішній ситуації із засобами масової інформації, бо навіть того контролю, який він має над ЗМІ, йому буде недостатньо для перемоги на виборах. А в зв'язку з останніми подіями (я маю на увазі канівську заяву «четвірки»), його справи стали зовсім нікудишніми. Очевидно він нервує й намагається остаточно задавити будь-яку опозиційну думку в мас- медіа. Цим і пояснюється факт закриття СТБ — одного з небагатьох більш-менш вільних каналів. І хоча загальна орієнтація каналу мені не подобається, але там працюють люди, які прагнуть висловити свою думку.

Це вияв певного неврозу із боку можновладців, і найправильнішим рішенням було б найближчим часом на засіданнях Верховної Ради добитися того, щоб припинилося використання податкової інспекції, як основного інструмента придушення свободи слова. Й, принаймні до виборів президента, тобто в подальші два місяці, потрібно домагатися того, щоб використання податкової інспекції, як інструмента підтримки одного кандидата було припинене. На два місяці — табу на подібного роду акції. Навіть, якщо вони вважають, що податкові порушення в тій чи іншій компанії є (в нашій країні інакше неможливо).

Втім, Президент і виконавча влада на це не підуть, бо це означає хоч якесь зрівнювання можливостей різних кандидатів, а значить — поразку.

Усі спеціалісти податкової інспекції Радянського району, включаючи заступника її глави, яким зателефонував кореспондент «Дня», від коментарів відмовилися, переадресувавши усі наявні запитання податковій міліції того ж району. На момент верстки номера, єдиний діючий там телефон наполегливо мовчав. У районній інспекції телефонну тишу в колег пояснили тим, що районна податкова міліція нещодавно переїхала на нове місце та ще не встигла як слід влаштуватися. У Державній податковій адміністрації України «Дню» заявили, що до закінчення перевірки фінансової діяльності СТБ (а вона, як стверджує прес- служба ДПАУ, «нормальна, комплексна й абсолютно звичайна») жодних офіційних коментарів від цієї організації не буде.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати