Влада як джерело фінансової розпусти
Як заявив «Дню» заступник голови Рахункової палати парламенту Віталій Мельничук, її фахівці нині вивчають кожний указ окремо і намагаються відтворити загальну картину змін і їхніх наслідків. При цьому у них виникає дуже багато питань щодо фінансово-економічної ситуації в Україні. За словами Мельничука, саме державні фінанси є сьогодні головним джерелом нестабільності і навіть джерелом розпусти.
Як вказав Мельничук, сьогодні бюджет несе величезні втрати від прямих і опосередкованих пільг із сплати податків, які водночас збільшують податкове навантаження на реальних платників.
За даними податкової адміністрації, розповів Мельничук, через надані пільги з обов’язкових платежів бюджет тільки минулого року не отримав 19,715 млрд. гривень, що в 1,2 раза більше всіх надходжень до нього. Пільги з ПДВ у 1997 р. становили 15,907 млрд. гривень, а надійшло від цього податку лише 8,242 млрд., тобто приблизно третина від того, що можна було отримати.
Ще гірша картина цього року. Сума податкових пільг за перші чотири місяці склала 6,153 млрд. гривень і була у 2,23 раза більшою, ніж надходження. Рекордсменом було ввізне мито: пільги виявилися у 11,5 раза більшими, ніж фактичні надходження. За ним йде ПДВ, пільги з якого у 5,5 раза перевищували надходження. Звільнення від акцизного збору на імпортні товари у 2,6 раза перевищували надходження.
Ось над якими питаннями мав би замислитися Президент і запропонувати шляхи їхнього розв’язання законодавцям, говорить Мельничук, і додає: ініціатором 99,9 відсотків всіх пільг був уряд. Наприклад, 31 грудня минулого року Кабмiн вніс, порушивши процедуру, пропозиції про зменшення ПДВ величезній кількості підприємств з великої номенклатури товарів так званого критичного імпорту. Наслідки цього бачимо сьогодні.
Випуск газети №:
№130, (1998)Рубрика
День України