«Вогнеборці кажуть: «Це підпал»
На Київщині згорів притулок для тварин. Вдалося врятувати орієнтовно 25 собак, інші 70 — загинулиНа Великдень у притулку для тварин «Рифуджіо Італія», що у селі Лісовичі, лютувала пожежа. За словами власниці притулку Влади Шалутко, займання сталося близько 13-ї години дня, а за п’ять хвилин територія, де утримували тварин, вигоріла майже повністю. Керівник товариства захисту тварин «За життя» Яна Ренк дізналася про пожежу через дві години і одразу вирушила на місце події: «Ми приїхали після 15-ї. Тоді неушкодженою залишилася тільки адміністративна частина. Там, де були вольєри та кухня, все вигоріло вщент. Найстрашніша картина — це обвуглені тіла тварин. Жахливе видовище. За свідченнями очевидців, притулок горів настільки швидко, що це просто не може бути випадковістю. Дуже помітно, що палили ділянку з тваринами, її ніби відрізано від усього іншого».
Власники та міліція також розглядають версію підпалу.
«Місцеві жителі з самого початку дуже агресивно до нас ставилися. — розповідає Влада Шалутко. — Ми постійно мали справу з погрозами. Можливо, саме це і спричинило трагедію. Притулок нікому не міг завадити, він знаходився далеко від села, тому мені не зрозуміло, чим викликано таку агресію».
Яна Ренк, окрім підпалу місцевими мешканцями, висуває й інші версії трагедії: «Активні захисники тварин постійно отримують погрози з боку живодерів. В Україні навіть є сайт, на якому садисти хизуються тим, хто скільки тварин убив. Ми намагалися закрити цей ресурс, але поки нічого не вирішено. Можливо, пожежа — це справа рук цих же осіб. Вогнеборці вже кваліфікували катастрофу як підпал, тепер ми чекаємо висновків міліції. До слова, з притулку для тварин «Сиріус» нам повідомили, що там нещодавно теж були спроби підпалу. Ця тенденція мені не зрозуміла».
Зараз у «Рифуджіо Італія» перебувають 25 вцілілих тварин. На території посилено охорону, ведуться цілодобові чергування. За словами Влади Шалутко, найближчим часом притулок відновлять, і він знову розпочне роботу: «Притулок існуватиме в оновленому вигляді. Ми плануємо встановити нові сучасні вольєри. Сподіваюся, вони будуть із матеріалів, які не горять. Про терміни відновлення сказати не можу, оскільки наразі займаємося залученням коштів. Витрати значні, оскільки, це буде повна перебудова. Те, що сталося, не просто трагедія — це вандалізм. Ми хотіли врятувати тварин, забравши їх із вулиць, натомість їх спалили заживо...»
КОМЕНТАР
«НАМ ПОТРІБНА ЕКОЛОГІЧНА ПОЛІЦІЯ!»
Наталія ВИШНЕВСЬКА, координатор зоозахисної кампанії Національного екологічного центру:
— Підпали — не рідкість не лише для приватних ділянок, а й для природних об’єктів. Пожежі наносять невиправну шкоду як флорі так і фауні. У випадках підпалів можна зробити лише одне — зателефонувати до міліції. Підпали заборонені законом і несуть за собою адміністративну відповідальність. Під час пожеж гине усе живе, зокрема багато істот, які створюють екологічний баланс та підтримують діяльність екосистем. Небезпечними є підпали трави. Вони здійснюються швидко і можуть спричинити масштабну лісову пожежу. Від цього гинуть як дрібні, так і крупні тварини, що завдає колосальних збитків. Також небезпечні підпали низин, зокрема очеретів. Перш за все там гинуть черепахи. Раніше на Київщині їх було багато, а зараз практично неможливо побачити. Ситуація ускладнюється забрудненням території. Сміття, що згорає у вогні, сприяє утворенню токсичних сполук, що шкодять здоров’ю людини. Контролювати ці питання повинна екологічна поліція, але наразі її в Україні нема. У нас була ветеринарна міліція, але вона здебільшого займалася поборами на ринках і не виконувала своїх функцій щодо захисту довкілля. Зараз є екологічна інспекція, але відверто — це мертва структура. Взагалі екологічна галузь потребує реформування. Зокрема, необхідне створення екологічної поліції як органу контролю та притягнення до відповідальності у разі порушення.