Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Врятована «Маріанна Потоцька»

Столичні реставратори відновили 13 живописних полотен із фондів Вінницького обласного художнього музею
20 грудня, 11:29
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Загалом у збірці закладу на сьогодні зберігається понад 11 тисяч картин XVII—XX століть, половина з них потребують реставрації, а майже сто полотен — у критичному стані через неналежні умови зберігання. Щоб врятувати найбільш знакові експонати, на прохання керівництва музею до Вінниці приїхали фахівці Національного науково-дослідного реставраційного центру України.

«Традиційно наша робота розпочинається з дослідження картини та опису її походження. Потім, за згодою керівництва, ми відбираємо ті картини, які зазнали серйозних пошкоджень, але мають шанс на порятунок, — відзначає завідувач науково-дослідного відділу реставрації творів олійного живопису Національного науково-дослідного реставраційного центру України Володимир ПАПУШЕНКО. — Цього разу працювали із 13-ма експонатами, які втратили всій первозданний вигляд передусім через свій вік, а також неналежні умови зберігання. Адже живописні полотна досить чутливі до температурно-вологих коливань.

Серед помітних проблем — відшарування фарбового шару, потемніння лаку, облущення країв. Реставрація не складна, бо не потребує застосування якихось хімічних досліджень чи огляду під ультрафіолетовими або інфрачервоними променями, але досить ретельна. Головне завдання укріпити фарбовий шар, нанести захисний шар лаку і повернути полотну первозданний вигляд. Ми реставруємо лише ті частини картини, які цього дійсно потребують. При цьому використовуємо техніку і матеріали, що застосовувалися при створенні картини. Це передусім риб’ячий клей, кролячий клей та спеціальні реставраційні фарби, які не темніють. У такому вигляді відреставровані роботи зберігатимуться щонайменше 10 років. Звичайно, за належних умов зберігання».

Консерваційно-реставраційні роботи проводили троє столичних реставраторів. У стінах вінницького музею вони працювали упродовж тижня. Найбільше часу забрав портрет «Маріанни Потоцької», який був написаний ще у першій половині XVIII століття. На картині вигоріла фарба і порвалося полотно, яке довелося відновлювати реставраційним ґрунтом і закріплювати лаком. Після реставрації всі ці недоліки зникли. Тепер відновлену роботу музейники обіцяють повернути в експозиційні зали. А тим часом дякують меценатам, які надали кошти на порятунок живописних полотен. Жодного копійки з бюджету на реставрацію витрачено не було.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати