А все ж таки шанують Конституцію, на Хмельниччині
Радіють і веселяться широкі маси хворих у Хмельницькому. Ідучи назустріч їхнім побажанням, відповідаючи на їхні звернення, прокуратура області опротестувала накази головних лікарів медзакладів про введення плати за діагностично-лікувальні заходи.
Коментуючи для "Дня" подію, що, мабуть, увійде в історію становлення капіталізму на Поділлі, перший заступник прокурора області Микола Львовський сказав: "Автори наказів посилалися на постанову Кабміну № 1138 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти". Але річ у тім, що було запроваджено розрахунки навіть за послуги, про які в переліку ні слова не сказано.
Відтак співбесідник згадав про ст. 49 Конституції України, що гарантує громадянам безкоштовну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я. Висловив і свої, особисті прикрі спостереження: через рішення про платні послуги багато людей опинилося у ситуації, що хоч вовком вий - усе марно, ніхто й нічим тобі за гарні та голодні очі не зарадить.
Чи всі головні лікарі медзакладів обласного центру радіють і веселяться разом із широкими масами хворих? Деякі уже доповіли правоохоронній інстанції: протест приймається, наказ скасовано! Решта їхніх колег ремствує: на бюджетні асигнування сподіватися марно. Так, мовляв, доведемо до ручки справу охорони здоров'я співгромадян.
При цій нагоді згадується і суто хмельницький досвід, по який до міста над Південним Бугом їдуть з усіх-усюд рідної Батьківщини і про який розповідав не так уже й давно "День". Суть досвіду: громадянин платить 1,85 гривні за місяць, укладає угоду з поліклінікою і своїм лікарем, то вже йому лікування і послуги гарантуються. Прокурорський протест цю новітню практику, сказати б, не зачепив. Мовляв, справа добровільна: хочеш - плати, укладай угоду, а не хочеш, то як хочеш. Щось на зразок того, що порятунок для потопаючого - проблема самого потопаючого. Хто міг, той і платив по 1.85 гривні, передусім, тому, що відповідно до угоди, вже не треба було в перспективі розраховуватися за кожну медпослугу. То хіба далі платитимуть?..
Прокуратура Хмельницької області, кажуть, стала піонеркою в державі щодо опротестування таких наказів. Місцеві ж обивателі, жваво обговорюючи цю історичну подію, запевняють: досвід наших прокурорів не позичатиметься так завзято та активно, як новітня практика наших дбайливих організаторів охорони здоров'я співгромадян.