Втягування в Митний союз...
Україна підписала меморандум про поглиблення торговельної співпраці із суто політичним, «реанімованим» на початку цього року, об’єднанням
Підписанням меморандуму про співпрацю завершився одноденний візит в Україну Євразійської економічної комісії (ЄЕК). Міністр економічного розвитку та торгівлі України Петро Порошенко та міністр торгівлі Євразійської економічної комісії Андрій Слепньов учора підписали відповідні домовленості про поглиблення торговельної співпраці України та країн Єдиного економічного простору (ЄЕП). Мета меморандуму — «укріплення співпраці між державами- членами Митного Союзу і Єдиного економічного простору та Україною, підвищення її результативності аналіз проблем взаємної торгівлі та пошук взаємоприйнятних шляхів вирішення».
«Ратифікація угоди про ЗВТ (зону вільної торгівлі з СНД — Ред.) дозволила нам буквально в дуже короткі терміни реалізувати ті домовленості, які сприяють доступу на взаємні ринки виробників України і Росії. Сьогодні в результаті домовленостей ми відкрили доступ на ринок Росії труб, минулого тижня було ухвалено рішення по неіржавіючих трубах», — прокоментував підписання домовленостей Порошенко.
Однак, цікаво те, що, якщо уважніше роздивитись текст підписаних домовленостей, то насправді жодних інструментів у торговельних стосунках з країнами СНД, а зокрема Росією, Україна не отримає. Цей документ має чисто декларативний характер — «мир, дружба, жвачка». Меморандум фіксує лише наміри більш детально і узгоджено опрацьовувати всі питання взаємної торгівлі України з країнами Митного союзу і ЄЕП. Зокрема, Меморандум передбачає: обмін інформацією про заходи, які впливають на торгівлю; вивчення можливостей підвищення транспарентності існуючих адміністративних і регулятивних систем, відносяться до торгівлі; обмін досвідом з метою підвищення передбачуваності регулятивного середовища в області торгівлі, тощо. Для чого такий меморандум Україні? Окремі експерти, як от екс-міністр економіки в екзилі Богдан Данилишин, вже встигли охрестити її втягуванням України в Митний союз.
Президент Української асоціації економістів-міжнародників Антон Філіпенко у розмові з «Днем» зауважив: «Меморандум — це політичний проект, який лобіює певна група і урядовців, політиків і бізнесменів, яким, звичайно, затишніше бути в Єдиному економічному просторі, Митному Союзі, ЄвроАЗС, аніж в ЄС. Але ж останнє — це значно розвиненіше економічне середовище, попри всю сьогоднішню скруту там». На думку науковця, учорашні домовленості потрібно розглядати у комплексі з мовним законом та угодою про ЗВТ з СНД. Мовляв, усе це — частина передвиборчого процесу. «Політичний проект, який працює на електорат партії Регіонів», — підкреслив Філіпенко. Економічна складова, на думку вченого, у розвитку стосунків з країнами Митного союзу навряд матиме місце сьогодні, «надто складна ситуація».
Натомість експерт радить уважніше придивитися з ким Україна учора підписала меморандум. Адже, як відомо, ЄЕП — це проект 2004 року, який свого часу просував колишній президент України Леонід Кучма. Тоді мова йшла про економічну інтеграцію для чотирьох країн — Росії, Білорусі, Казахстану та України. У сьогоднішньому «реанімованому» варіанті ЄЕП — це об’єднання трьох, без України. Доцільність його створення (з’явився 1 січня 2012 року — Ред.) Філіпенко прокоментував «Дню» наступним чином: «Єдиний економічний простір — це суто політичний проект. В економічній науці немає такої наукової категорії. як єдиний економічний простір. Є митний союз, є зона вільної торгівлі, є валютно-економічний союз, є повна інтеграція. А єдиний економічний простір — це вимислено російських політиків та економістів».