Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ВИБОРИ-2004

27 жовтня, 00:00

Змагання «голів, що розмовляють»

На сьогоднішній день свої рекламні кліпи демонструють на різних каналах 13 із 24-х кандидатів у президенти України. Решта 11 учасників передвиборних перегонів обмежились лише обов’язковими для кожного кандидата десятихвилинними фільмами про себе та свою діяльність на Першому національному телеканалі. Політичну рекламу цих передвиборних гонок, її професійність і адекватність намагались оцінити експерти Агентства моделювання ситуацій у дослідженні «Кандидати в президенти України: використання телевізійної реклами», яке було презентовано вчора на прес-конференції.

Загалом, вважають експерти, рівень політично-агітаційних роликів нинішньої передвиборної кампанії доволі низький. Якісно вирізняються на загальному фоні рекламні кліпи двох основних кандидатів на найвищу посаду — Віктора Януковича та Віктора Ющенка, а також лідера комуністів Петра Симоненка. Найефективнішими, на думку дослідників, є рекламні ролики, у яких кандидат «йде в народ», де зображуються епізоди неформального спілкування з електоратом. Найменш ефективними вважають ті ролики, у яких агітують за себе так звані «розмовляючі голови», повідомляє Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День». Якщо говорити про окремих кандидатів, то, наприклад, Віктор Янукович із своїх агітаційних роликів видався дослідникам жорстким керівником, хазяїном «із залізною рукою» та зваженим політиком традиційного євразійського менталітету. Віктор Ющенко постав перш за все привабливим чоловіком, сильним і демократичним політиком. А от загальний тон політичної телевізійної реклами Олександра Мороза, вважають експерти, — вельми жалібний. Щодо телевізійних рекламних сюжетів інших кандидатів, то вони, наголошують ініціатори й виконавці дослідження, являють собою здебільшого сіру масу.

Штаб уповноважений заявити

Центральний виборчий штаб кандидата на посаду президента України Віктора Януковича заявляє, що події, якi відбулися в ніч на 24 жовтня в Центральній виборчій комісії, є безпрецедентним актом силового тиску на ЦВК. «Група депутатів на чолі з Віктором Ющенком за підтримки своїх прихильників, зухвало зловживаючи недоторканністю, ввірвалася до приміщення ЦВК і зірвала її засідання. Цим народні депутати з оточення кандидата грубо порушили норму закону, за якою не допускається втручання будь-яких посадових осіб у розв’язання питань, що належать до повноважень Центральної виборчої комісії як конституційного державного органу», — йдеться в заяві штабу В. Януковича, текст якого переданий агентству Інтерфакс-Україна у вівторок. «Ми покладаємо відповідальність за спроби дестабілізувати ситуацію особисто на Віктора Ющенка та загострюємо його увагу як одного з кандидатів на вищу державну посаду на категоричній неприпустимості використання будь-яких протизаконних засобів у веденні виборчої кампанії», — заявляє штаб В. Януковича. Представники штабу наполягають на невідкладному проведенні відкритого засідання Центральної виборчої комісії з участю керівників МВС, СБУ, Міністерства юстиції щодо забезпечення охорони правопорядку та повноцінної діяльності ЦВК, заборонити проведення яких- небудь масових акцій поблизу Центрвиборчкому тощо. «Ми переконані, що лише безумовне дотримання норм закону — від народного депутата до виборця — збереже стабільність і громадянський спокій у країні, дасть можливість кожному зробити 31 жовтня зважений і свідомий вибір», — зазначається в заяві штабу В. Януковича.

Операція «Стрічка»

Прихильники кандидата на посаду президента Віктора Ющенка, громадська ініціатива «Стрічка» пропонує провести в Україні «оранжевий тиждень» (колір передвиборної кампанії лідера «Нашої України»). Організатори акції пропонують у час, що залишився до 31 жовтня, продемонструвати свою громадянську позицію шляхом використання оранжевого кольору на будь-яких предметах на собі чи навколо себе, з посиланням на прес-службу центрального штабу В. Ющенка повідомляє Інтерфакс-Україна. Ініціатори акції пропонують носити одяг з елементами цього кольору, прикріпити до одягу, сумки чи антени автомобіля оранжеву стрічку, повісити таку ж стрічку на гілку дерева біля офісу, біля будинку або в парку, чи на ручку дверей своєї квартири, під’їзду або офісу. Пропонується також вивісити яскраво-оранжевий предмет на балкон або приклеїти шматочок оранжевого паперу на вікно, перейти на «Фанту», їсти більше апельсинів, слухати пісню групи «Чайф» «Оранжевое настроение» та багато іншого. У день виборів українцям пропонується прийти на виборчу дільницю з оранжевою стрічкою або з елементами цього кольору в одягу.

Тест на громадянськість

Як протидіяти недемократичному протіканню виборчого процесу? Чи можна уникнути фальсифікації результатів голосування? Що можуть зробити для чесного волевиявлення інститути громадянського суспільства? Відповіді на ці прості, але водночас дуже широкі запитання намагалися дати учасники конференції «Роль міжнародних та неурядових організацій у сприянні проведенню прозорих та демократичних виборів в Україні», яка відбулася вчора в приміщенні Верховної Ради України. У заході взяли участь народні депутати України, представники Центрвиборчкому, Організації безпеки та співробітництва в Європі, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Фонду «Відродження», іноземних посольств. Виступаючи перед присутніми, посол Канади в Україні Ендрю Робінсон зачитав проміжний звіт місії ОБСЄ зі спостереження за президентськими виборами в Україні, в якому даються оцінки передвиборної ситуації. Зокрема, значиться в документі, більшість українських ЗМІ, за якими вела спостереження місія, не давали об’єктивної, збалансованої інформації про кандидатів на посаду президента. Крім того, авторами документа відзначено, що ряд представників влади на місцях підтримує одного кандидата — кандидата від влади.

На думку учасників конференції, неурядові організації, особливо міжнародні, є дуже важливим елементом контролю за дотриманням законності в передвиборному процесі. Водночас чимало виступаючих зазначали, що за умов, коли порушення виборчого законодавства носять масовий характер, зусиль неурядових організацій, які діють нині в Україні, замало. Не врятують ситуацію і спостерігачі від міжнародних структур. Надійний заслін фальсифікації виборів може дати лише розвиток громадянського суспільства в Україні, який означатиме посилення ролі демократичних політичних партій та громадських організацій. Водночас варто зауважити: часу для розвитку громадянського суспільства з усіма його необхідними атрибутами до виборів уже немає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати