Видовищ вистачає. Треба хліба
I Ура! Ми в півфіналі Ліги чемпіонів! Точніше, в півфіналі — київське «Динамо», але воно давно вже сприймається світовою спільнотою як візитка України. Всередині ж країни команда Лобановського — це не тільки предмет національної гордості. Це також своєрідний «допінг», що додає суспільству оптимізму й бодай на трохи розвіює гнітючу атмосферу сьогодення. Зрештою, перемога «Динамо» над мадридським «Реалом», певно, єдина приємна новина загальнонаціонального масштабу за останній час.
На Прикарпатті ... у прямому і переносному значеннях. Але зниження температури повітря — ніщо порівняно з підвищенням політичного тиску на пресу. Тому основною темою розмов у Івано-Франківську (аж до блискучої перемоги киян у четвертьфіналі Ліги чемпіонів) залишалося звільнення міською радою з посади редактора, заснованою нею газети «Західний кур’єр», Василя Гордієнка. Міськрада яскраво продемонструвала виборцям, що напередодні президентських виборів не потерпить жодного вільнодумства у підконтрольних їй ЗМІ. І, схоже, тільки цим відверто скандальним рішенням запам’ятається перший рік роботи депутатського корпусу третього демократичного скликання.
Тим часом народу не до великої політики, — аби вижити. Під гаслом наведення елементарного порядку в обласному центрі оживилася перманентна боротьба мерії й міліції зі стихійною торгівлею. Збоку це дуже нагадує гру в «кішки-мишки»: як тільки міліцейський наряд заходить за ріг будинку, торговці знову розкривають сумки з крамом. Міліціонерів, які просять людей розійтися, бо через них можуть втратити роботу, чекає стандартна відповідь: «Ми свою роботу вже давно втратили» .
І проти логіки такої не попреш. Рівень тільки офіційного безробіття в Івано-Франківську зріс протягом минулого року в 1,9 раза і тепер становить понад 7 відсотків, що є найвищим показником в Україні. 18-тисячна армія тих, якi шукають роботу, поповнилася торік ще понад десятьма тисячами їхніх товаришів по нещастю. На одне вільне робоче місце нині претендує понад 230 осіб. І, судячи з усього, це ще не завершення.
Але й тим, хто працює, далеко до благополуччя. За останніми даними, що прозвучали цього тижня на засіданнях міськвиконкому, 61 тисяча, або 66 відсотків, зайнятих у різних сферах діяльності працівників не отримують вчасно заробітну плату. На майже п’ятій частині промислових підприємств затримка з виплатою зарплатні становить від 6 до 10 місяців. А скільки було на торішніх березневих виборах обіцянок оживити виробництво, дати людям роботу і стабільний заробіток. У тому числі й від тих людей, що перебувають нині при владі.