Перейти до основного вмісту

Використайте шанс!

Михайло Врубель, Тетяна Яблонська, Сергій Якутович, а також сучасні митці-традиціоналісти — на фестивалі Fine Art Ukraine в Українському домі
26 травня, 00:00

Фестиваль, що триватиме протягом десяти днів (із 22 травня до 1 червня), став уже десятою мистецькою акцією, започаткованою Українським домом у рамках проекту «Арт-Київ». Перший міжнародний арт-фестиваль Fine Art Ukraine представив живопис, графіку, скульптуру, фотографію та декоративно-прикладне мистецтво тих вітчизняних авторів, що працюють у традиційній художній манері. Зокрема, відому українську школу образотворчого мистецтва представляють Валентин Хрущ, Сергій Ликов, Петро Сипняк, Юрій Зорко, Олег Ясенєв, Олег Денисенко та інші.

— Це виставка доброякісного образотворчого мистецтва, адже саме школою живопису славиться Україна, — розповідає директор Українського дому Наталія Заболотна. — Художники-традиціоналісти, які працюють у класичному напрямку, досить високо цінуються, їхні твори є в багатьох колекціях та зібраннях, у тому числі за кордоном.

За словами організаторів, форум Fine Art Ukraine спрямований передусім на створення цивілізованого арт-ринку. Сприятливе для цього середовище формується, зокрема, завдяки тому, що в одному місці та в один час збираються художники, галеристи, колекціонери та музеї. Власне, мету формування цивілізованого арт-ринку Український дім поставив у 2006 році, коли проект «Арт-Київ» тільки починався. Цього разу в форумі Fine Art Ukraine взяли участь 34 галереї з України, Чехії, Польщі, Італії та Франції. Чи вдалося за два з половиною роки, доволі короткий період, розворушити український арт-ринок?

— За останні три роки з’явилося багато галерей в Україні, — коментує Наталія Заболотна. — Звичайно, криза впливатиме на цей процес негативно, певна кількість дрібних галерейок закриється, але найсильніші та найякісніші — залишаться.

— Пройшло ще замало часу, аби помітити зміни, — стверджує Леся Домарадзька, засновник і директор галереї «Зелена канапа», яка є постійним учасником проекту «Арт-Київ». — Наша галерея працює швидше для художників, аніж для споживачів мистецтва.

Львів має дуже потужну художню школу, щороку тут випускаються тисячі митців. Часто їм просто немає де виставлятися, вони не можуть себе показати. Тому в нашій галереї дуже швидка зміна експозицій — кожні два-три тижні, і в основному це персональні виставки. Що стосується споживачів мистецтва, то поки що абсолютна більшість із них — ті, кому потрібні якісь подаруночки, види Львова. Колекціонерів у Львові (тих, хто збирає твори мистецтва не для того, щоб повісити на стіну й щоб вони пасували до дивану) дуже мало, практично немає. А на кризу ми не жаліємося, бо надвеликих продажів у нас не було ніколи.

Так само не нарікають на кризу і крупні столичні галеристи. Їхній мистецький бізнес, навпаки, розвивається.

— Ми працюємо з топ-іменами — Гнилицький, Ройтбурд, Савадов, Тістол, Цаголов, — перелічує творчий директор галереї «Колекція» Олег Байшев. — На них ціни тільки ростуть, і їх все одно купують.

Названі імена зараховують до однієї живописної школи. Ці художники, хоча і пробували свої сили в інших зображальних мистецьких засобах, але зрештою все одно повернулися до живопису.

— Гнилицький і Мамсиков вчилися у Савадова. У мистецтвознавчій літературі є навіть термін такий — савадизм. Смішно сказати: тут, у Києві, в Академії сучасне мистецтво не викладають взагалі, а в Москві, наприклад, на мистецтвознавчі спеціальності є курс, де вивчають савадизм, тобто мистецтво Савадова та його послідовників. Немає пророка в своїй країні, — нарікає Олег.

Хоча ми віримо — буде. Власне, для цього подібні фестивалі і створюються.

Аби середовище для формування арт-ринку було максимально живильним, організатори залучили до акції Fine Art Ukraine мистецтво класиків — Михайла Врубеля та Тетяни Яблонської. Завдяки Київському Музею російського мистецтва в Українському домі можна побачити полотно Врубеля «Дівчинка на тлі персидського килиму» 1886 року створення, а також ювелірну прикрасу у вигляді подвійної підкови — єдиний втілений в життя ювелірний ескіз художника. На першому поверсі Українського дому — масштабна ретроспектива робіт Тетяни Яблонської, що охоплює різні періоди творчості художниці — від перших робіт аж до робіт останніх днів. Частина полотен зібрані з чотирьох українських музеїв, частина — надана для експонування донькою художниці Гаяне Атаян. Донька легендарної української художниці успадкувала потяг до мистецтва. Гаяне теж створює живопис, проте останнім часом не виставляє його, адже, за на її думку, сучасне мистецьке середовище занадто агресивне.

У рамках Fine Art Ukraine представлений також ряд спецпроектів: «Саман» відомого українського фотохудожника Ігоря Гайдая, іронічний спецпроект «Жлоб-арт: біомаса» Івана Семесюка, «Світ левкасу» (демонструє роботи семи авторів з різних регіонів України, що працюють у давній техніці левкасу). В окремому приміщенні демонструється зібрання робіт «Гомін» відомого графіка Сергія Якутовича. Серед представлених «Я-галереєю» робіт — графіка із циклів «Мазепіана», гоголівських «Вечорів на хуторі», «Миргорода» та інших, а також роботи Сергія Якутовича для кіно.

Творчість графіка заслуговує на окрему увагу, і бажано — візуальну. А ми нагадаємо, що колекція робіт Сергія Якутовича, нещодавно виставлена у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі, викликала серед французів фурор. Здається, насамперед тому, що художнику вдалося глибоко зануритися в нематеріальні сфери українського і передати цей образ глядачеві. Таким мистецьким досвідом не можна нехтувати! У вас є час до 1 червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати