Випробування долара
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010913/4164-2-1.jpg)
В Україні, внаслідок відсутності сформованого фондового ринку, єдиним «індикатором» стабільності американської економіки, а, враховуючи доларову «перенасиченість» національного ринку, соціальної та економічної стабільності нашої країни, є курс долара. У зв’язку з цим досить цікаво, що вже у вівторок увечері було зафіксоване різке падіння долара по відношенню до гривні (до рівня 4,5 грн./$1 — купівля). Зі слів міністра фінансів Ігоря Мітюкова, таке валютне котирування — «цілком нереальне» і не відповідає дійсності. Учора вранці ажіотаж навколо такого стрімкого обвалу помітно знизився, але вище позначки 5,2 долар так і не піднявся.
Разом з тим, кидається у вічі, що курс доларового продажу залишився практично без змін (5,35- 5,37 грн. за $1). Очевидно, що такий люфт у купівлі-продажу доларів, за наявності великої кількості бажаючих «позбутися» «зелених», є непоганим полем для «швидкого заробітку». Правда, як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, представники Нацбанку вживають всіх можливих заходів, щоб не допустити валютних спекуляцій. Зокрема, начальник департаменту валютного регулювання Сергій Яременко зазначив, що НБУ буде застосовувати санкції до компаній та банків, що працюють на ринку обміну готівки валют, і які встановлюють чи будуть встановлювати необґрунтовано завищену маржу (різницю) між котируванням купівлі та продажу валюти.
КОМЕНТАР
Микола ЛАГУН, директор казначейства АКБ «Укрсоцбанк»:
— На даний момент наявні елементи паніки, викликаної падінням долара. Деякі банки виставляють його на купівлю за курсом нижчим 5 грн. за $1. Проте, згідно з інформацією, наданою Федеральною резервною системою, Європейським Центрoбанком та банком Японії, об’єктивних передумов ситуації, що склалася, загалом нема. У разі подальшого падіння долара, що, проте, малоймовірно, ці банки заявили про готовність фінансової інтервенції з метою зміцнення долара. Більш того, вже сьогодні курс долара по відношенню до ЄВРО стабілізується.
Щоправда, ситуація певною мірою ускладнюється тим, що у США порушено системи комунікації й інформація про платежі юридичних осіб всередині країни відсутня. Однак, як повідомляють американські банки, у найближчі години все буде відновлено.
Що стосується України, то, наскільки мені відомо, Нацбанк навряд чи буде «форсувати» зміцнення гривні, спираючись на падіння долара, зумовлене здійсненими терактами. Передбачається, що політику стосовно збільшення валютних резервів не буде припинено. Одночасно потрібно відзначити, що і на міжбанківській валютній біржі серйозних змін немає. На мій погляд, через два-три дні ситуація стабілізується, і вже на початку наступного тижня все повернеться «на круги своя».
Таким чином, фізичним особам можна тільки порадити не піддаватися паніці та не поспішати продавати свої долари.