Випускники шкіл наполегливо вступають на непопулярні спеціальності
Вступна компанія перейшла від експозиції до стадії розвитку подій: подачу документів до вищих навчальних закладів закінчено, і абітурієнти вже складають іспити. Для них найцікавіше, звичайно, попереду, але досить цікаві і важливі висновки можна зробити вже з поданих документів. А саме: випускники шкіл уперто не бажають вірити в той факт, що чим популярніша спеціальність серед абітурієнтів, тим нижчий попит на неї на ринку праці.
Ця тенденція, що іменується дисбалансом на ринку праці, намітилася в країні ще кілька років тому, і все ніяк не піде на спад. Служба зайнятості хіба що оголошення на стовпах не розвішує: ринок перенасичений економістами, роботодавцям потрібні зовсім інші фахівці... Візьмемо найсвіжішу статистику — документів, поданих на різні факультети Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Найвищий конкурс — 16,4 — на спеціальність... міжнародна економіка, економічний факультет. 6,88 — конкурс на міжнародні економічні відносини, Інститут міжнародних відносин. 6,39 — економічна теорія, економіка підприємства тощо, також економічний факультет. Всього на ці три спеціальності тільки до одного університету хочуть вступити майже 1 тисяча 200 молодих людей...
І неможливо припустити, що всі вони не знають про труднощі з працевлаштуванням, що чекають на молодого економіста, який щойно випустився з вузу. Просто кожен сподівається, що саме його — такого розумного і талановитого, роботодавець через п’ять років зустріне в розпростертими обіймами... А батькам приємніше уявляти свою дитину безробітним економістом, ніж по горло зайнятим роботою сантехніком.
Столичний міський центр зайнятості намагається зорієнтувати у виборі професії одинадцятикласників та їхніх батьків. Ось уже другий рік поспіль він проводив анкетування у випускних класах загальноосвітніх шкіл Києва. «Ми намагаємося донести до випускників інформацію щодо існуючих протиріч, розповідаємо їм та їхнім батькам, які професії сьогодні найпопулярніші на ринку праці, — пояснює «Дню» начальник відділу профорієнтації міського центру зайнятості Надія Кондрат. — Внаслідок анкетування нам вдалося виявити групу приблизно з 450 чоловік, яких зацікавили наші послуги. З ними проводяться консультації, вони проходять психологічні тести — тобто ми намагаємося допомогти їм правильно обрати професію». На ринку праці сьогодні найбільш запитані «прості» спеціальності — потрібні секретарі, кухарі, перукарі, бармени, ті ж самі слюсарі та сантехники нині на вагу золота (і, до речі, можуть дуже добре заробляти). Якщо говорити про спеціальності, які вимагають вищої освіти, то потрібні різноманітні інженери та менеджери з підбору персоналу. Вузи не встигають за потребами ринку праці, і багатьох потрібних фахівців сьогодні просто не готують...
Ясна річ, що вибір все одно за самими дітьми та їхніми батьками. Але, наприклад, у разі невдачі при вступі до вузу вони можуть звернутися до центру зайнятості і безкоштовно (!) отримати спеціальність. Минулого року так зробило близько 500 молодих людей. Місце для амбіцій насправді є в будь-якій роботі — можна стати перукарем найвищого класу і мати не лише гроші, але й славу. Звичайно, головне — це талант і наполегливість, тому дуже важливо обирати професію не за престижем і навіть не за розрахунком, оскільки він може не виправдатися, а саме за покликанням.