«Вияв екстенсивного імперіалізму»
Володимир Путін назвав нісенітницею порівняння інтеграційних процесів за участю Росії з новою «радянізацією»![](/sites/default/files/main/articles/12122012/2putin.jpg)
6 грудня в кулуарах конференції з прав людини в Дубліні держсекретар США Гілларі Клінтон заявила, що придушення опозиційних настроїв у країнах Східної Європи та Середньої Азії може призвести до нової «радянізації» цих держав. За її словами, процес «радянізації» може бути представлено під такими назвами, як «Митний союз» і «Євразійський союз». «Не можна допустити помилки. Ми знаємо, що є метою, і намагаємося знайти ефективний спосіб уповільнити або запобігти цьому процесу», — заявила Г. Клінтон. А днями президент Російської Федерації Володимир Путін відреагував на цю репліку.
Як передає власний кореспондент інформаційного агентства УНІАН у Російській Федерації, Володимирові Путіну незвично чути про нову «радянізацію». Про це президент Росії сказав під час спілкування зі своїми довіреними особами. «Мені дуже дивно чути, як деякі колеги з-за кордону кажуть, коли ми йдемо шляхом інтеграції, що це відродження амбіцій Росії як колишнього Радянського Союзу. Яка нісенітниця!» — зауважив Володимир Путін. Він наголосив, що інтеграція на пострадянському просторі є природною, оскільки «мовою оригіналу» є загальною для цих країн. «У нас є до певної міри загальний менталітет, оскільки ми вийшли з однієї країни. У нас спільна транспортна інфраструктура. У нас загальна інфраструктура енергетики. У нас величезна, просто незрівнянна з іншими країнами та з іншими інтеграційними об’єднаннями кооперація між найважливішими галузями економіки. Треба сказати, що і в культурі дуже багато спільного. Тому для нас це абсолютний рух до підвищення своєї конкурентоспроможності», — підкреслив політик. За його словами, шляхом інтеграції йде весь світ — у ЄС, у Північній Америці, а також у Південно-Східній Азії.
КОМЕНТАР
Вадим СКУРАТІВСЬКИЙ, історик, філолог, публіцист, учасник Ініціативної групи «Першого грудня»:
— Кілька років тому Володимир Путін дуже відверто сказав, що він є російським націоналістом. Належить говорити про те, що так званий російський націоналізм — це, по суті, не що інше як російський імперіалізм. А імперіалізм є екстенсивним: він намагається поглинути, присвоїти і, зрештою, заволодіти в тій чи іншій формі всім тим, що перебуває поряд із ним. Хоч що б робила команда президента Росії і сам Володимир Путін, це все похідне від тих чи тих давніх жестів російського імперіалізму. Треба сказати, що радянське начало — лише один із вторинних моментів, одна із формацій російського імперіалізму. Тож нічого дивного в цьому немає — це триватиме доти, поки так званий путінізм не наштовхнеться на якийсь бар’єр у своїх екстенсивних імперіалістських напрямках.
Такі заяви є надзвичайно небезпечними, але, зауважу, Путін уже сотні разів висловлював схожі думки, а тому робити якийсь виняток із цього висловлювання не доводиться — це продовження його попередньої риторики. Так буде доти, поки Путін і його принципи не залишаються на повну силу першопринципами сучасної політичної Росії, навіть не так політичної Росії, як кремлівських очільників.
Пострадянським країнам, звичайно, треба реагувати на такі заяви, але я не уявляю, хто реагуватиме тут, в Україні...