Взялися за «запущену» проблему
В Запоріжжі оприлюднили перелік вулиць та об’єктів, які підлягають перейменуваннюНа сьогодні робоча група з виконання закону про декомунізацію при міській раді затвердила додатки з переліком назв вулиць, майданів, які підлягають перейменуванню. Подібні додатки розроблено і щодо демонтажу монументальних об’єктів, зображень на будівлях та пам’ятників.
Так, закон про декомунізацію охопить більше сотні вулиці, назв районів міста, площ та десятки пам’ятників. Зазначимо, що Запоріжжя залишається єдиним обласним центром разом із Донецьком та Луганськом, де пам’ятник Леніну ще не демонтовано. Також Запоріжжя «славиться» безперервним ланцюжком об’єктів, названих на честь Леніна. Головний проспект міста носить назву радянського вождя, що виходить на однойменну площу з пам’ятником Леніна. Крім того в Запоріжжі є цілий район імені Леніна. Завершується цей ансамбль в честь радянського вождя греблею імені Леніна та островом на його честь.
«Ця проблема настільки запущена, що до цього звикла і громада, і міська влада. Через те, що в міській раді більшість регіонами та комуністи, в Запоріжжі питання демонтажу Леніна затягуються. В один час говорили, що це пам’ятка мистецтва, що пам’ятник цінний. Проте Міністерство культури не поставило крапку в цьому питанні, пояснивши всім, що пам’ятник Леніну в Запоріжжі не є культурною спадщиною. Зараз на заваді демонтажу пам’ятника нічого не стоїть, так само як перейменуванні вулиць», — говорить історик Федір Турченко.
Як зазначив заступник міського голови Сергій Гладченко, закон про декомунізацію мусять виконати до кінця листопада шляхом громадських обговорень. «Якщо депутати міськради протягом шести місяців не приймуть рішення із перейменування вулиць та демонтажу пам’ятників комуністичного режиму, то відповідний наказ протягом наступних трьох місяців має підписати мер міста. Якщо цього не зробить і він, то облдержадміністрація займеться цим у примусовому порядку», — зазначив Сергій Гладченко.
Також заступник мера зазначив, що містянам не доведеться змінювати документи на відміну від юридичних осіб та підприємців. У яку суму обійдеться місту декомунізація в міськраді ще не говорять — не всі об’єкти ще підраховано.
Самі запоріжці пропонують вулиці назвати на честь козаків та виступають за повернення історичних назв. Проте і з історичними назвами вулиць є проблеми.
«Є велика кількість назв вулиць, які ні в які ворота не лізуть, наприклад, Панельна, Заполярна, Камчатська. Що вони дають для душі запоріжців? Ми маємо спочатку переконати людей, що ці назви нікуди не годяться. А ще складніше буде переконати назвати вулицю новим іменем. Щодо історичних назв, то вони будуть враховані. Але і тут не все в порядку — і вони мають свій підтекст. Наприклад, вулиця Грязнова раніше була Кріпосною», — пояснює член робочої групи з виконання закону про декомунізацію та почесний економіст України Олександр Білоусенко.