Як НаУКМА зробила внесок у культуру України

Минулі вихідні для студентів та працівників Національного університету «Києво-Могилянська академія» стали визначними. Адже нарешті закінчився перший етап реставрації історико-архітектурних пам’яток академії. Першою ластівкою даного проекту стала бібліотека. Зазначимо, що будівлю зведено у кінці ХIХ — на початку ХХ століття за проектом відомого київського архітектора Є. Єрмакова для розміщення лікарні, архіву канцелярії та зали засідань. Будинок належить до цінної фонової забудови та доповнює забудову історико-архітектурного комплексу «Могилянки», яка формувалася протягом кількох століть. Довгий час він використовувався як відділення клінічної лікарні №15. Рішенням Подільської районної ради м. Києва від 26.04.2001 №175 будівлю передано Національному університету «Києво- Могилянська академія».
До речі, відбудова здійснювалася протягом 2004—2007 років, і це наймасштабніша акція в історії відродженої академії. «Це був складний проект, який передбачав комплексну реставрацію занедбаної будівлі кінця ХIХ століття. Спочатку будівля належала хірургічному відділенню лікарні, складалася з численних кімнаток-келій і не мала потрібних для бібліотеки архітектурно-планувальних компонентів. Значних коштів потребувало і технічне устаткування на рівні сучасних світових стандартів. Тому створення бібліотеки стало справою гуртовою, соборною», — розповідає В’ячеслав Брюховецький, президент НаУКМА.
Створення бібліотеки відбувалося завдяки благодійним внескам понад триста фізичних та юридичних осіб з України та закордону. А от загальна сума склала близько десяти мільйонів гривень. Головним доброчинником проекту став відомий громадський діяч українського походження Омелян Антонович (Сполучені Штати Америки). Слід зазначити, що саме на честь пана Антоновича та його дружини було названо бібліотеку. За словами В’ячеслава Брюховецького, за останні кілька років це перша відбудована бібліотека в Україні, до того ж із значними фондами.
Родзинкою заходу стало формування «живого ланцюга» занесення перших книг до нового приміщення за участі студентів, викладачів, благодійників проекту та гостей НаУКМА. Також слід зазначити, що відкриття приурочено до Дня слов’янської писемності та культури, свята вшанування святих рівноапостольних братів-просвітителів Кирила та Мефодія.