Як розірвати «замкнене коло»?
Євген ГРИЦЯК: «Справжніх авторитетів — одиниці. І їх ніхто не чує...»![](/sites/default/files/main/articles/10082015/1gricak.jpg)
Людині-легенді, лідеру Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року, багаторічному в’язню радянської тоталітарної системи, високому інтелектуалу та моральному авторитету, давньому другу «Дня» Євгену Степановичу ГРИЦЯКУ 9 серпня виповнилося 89 років. Євгена Грицяка цілком справедливо називають «українським Ганді», а його спосіб життя, прагнення і здатність до самоосвіти мають стати прикладом для молодого покоління українців, особливо в такий складний час, який зараз переживає наша країна. Дзвінок імениннику редакція «Дня» використала не лише для привітання, а й як нагоду поговорити про актуальні питання.
— Євгене Степановичу, Конституційний суд схвалив децентралізацію. Очікується, що вже на початку осені депутати внесуть зміни в Основний Закон. На Вашу думку, це правильний шлях для країни?
— Надання більших повноважень у регіони повинне передбачати пропорційне підвищення рівня відповідальності. У рази. І рівня контролю над керівниками у регіонах. Мені здається, що ми ще до такого типу управління державою не готові. Чи, принаймні, не зовсім готові.
Євген Грицяк: Цієї війни було не уникнути (відео)
Один з тисяч прикладів: днями показали на ТБ сюжет, де голова однієї з райдержадміністрацій Миколаївської області на автомобілі перевищив швидкість, а коли його зупинили правоохоронці, — почав їм погрожувати, грубо вилаяв і навіть пригрозив міліціонеру, що той завтра в нього в кабінеті буде вибачатися. Кричав, що нібито має зброю, і може захищатися... Хтось зняв на камеру інцидент, можливо це оперативне відео самого правоохоронця, і відправив Президенту України. Петро Порошенко відразу ж звільнив горе-керівника за «недостойну поведінку». Але ж проблема в тому, що в нас на місцях таких недостойників, керівників-негідників — більше, ніж достатньо. Давайте говорити відверто, «місцеві князьки», що думають, що їм все дозволено, що жодної відповідальності не буде, — після Майдану не стали жити гірше. Київська влада від них далеко, а в районі та області — одні «свої», що живуть також по «поняттях». І фактично таким от князькам ми «розв’язуємо руки», даючи більше можливостей «керувати», вирішувати великі фінансові питання. Я цього дуже боюсь.
Євген Грицяк: Я пообіцяв, що до розстрілу не доведу (відео)
До речі, нещодавно голова парламенту Володимир Гройсман сказав, що очікує після місцевих виборів остаточне очищення влади... А я от у цьому сумніваюсь.
— Чому?
— Це «остаточне очищення влади» буде не скоро. Воно повинно системно і структурно проходити одночасно на всіх рівнях. От взяти місцеві вибори, про які зараз багато говорять. Вже фактично йде передвиборча гонка. І що ми бачимо — найбільше прагнуть бути депутатами у районних, міських та обласних радах прислужники колишньої влади. От такі місцеві князьки, приклад якого ми згадували: у них гроші, зв’язки, спеціальні «технології» для перемоги... Думаю, що якраз вони, швидко перефарбувавшись, знову прийдуть до влади. Це замкнене коло могли б розірвати люди глибоко моральні, освічені та національно свідомі. Але в них немає ресурсу для того, щоб перемогти.
Ми ще не є самостійними громадянами з державницьким мисленням. Українці зараз тільки йдуть по шляху зародження державницької нації. Справжніх авторитетів — одиниці. І їх ніхто не чує. Ми запрошуємо Саакашвілі, інших іноземців, не розуміючи, що треба опиратися на «національний ґрунт». Як колись, наші князі запрошували варягів на свою землю правити, так і ми зараз запрошуємо. Невже не здатні самі собою керувати? Століттями в українців не було своєї держави, ми не мали прикладів успішних керівників, крім поодиноких «вогників». Певно, тому і звикли підпорядковуватися «чужому». А своїх лідерів думок тримаємо в «політичному засланні».