Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як стати першою скрипкою?

«День» вітає Анатолія Баженова з 65-річчям!
07 грудня, 00:00
У ЗВУКАХ ЧУДОВОЇ СКРИПКИ АНАТОЛІЯ БАЖЕНОВА СЛУХАЧІ ВСЬОГО СВІТУ МАЮТЬ ЗАДОВОЛЕННЯ ВІДЧУВАТИ КРАСУ ТА РОЗКІШ УКРАЇНСЬКОЇ МЕЛОДИКИ / ФОТО З АРХІВУ А. БАЖЕНОВА

У «золотому залі» Українського фонду культури відбувся концерт циклу «Київський сезон П.І. Чайковського» Національного квартету ім. Лисенка, першою скрипкою, якого є більше сорока років Анатолій Іванович Баженов. Ім’я цього музиканта широко відомо не тільки в Україні, але й по всьому світові. Анатолій Баженов — народний артист України, Шевченківський лауреат, професор Національної музичної академії України ім. П.Чайковського, завідуючий кафедрою скрипки НМАУ, соліст Національного будинку органної та камерної музики. Але насамперед — Анатолій Іванович є блискучим музикантом, універсальним скрипалем, який однаково вільно почуває себе як у ролі соліста, що виступає у супроводі симфонічного оркестру, так й в іпостасі першої скрипки струнного квартету та інших різноманітних камерно-ансамблевих складів.

Він регулярно виступає в якості соліста з камерними і симфонічними оркестрами України, Туреччини, Франції, Німеччини. Всього маестро дав більш ніж 3000 камерних та сольних концертів у Європі, Америці, Азії, Австралії та Африці. У своїх концертах за кордоном скрипаль насамперед популяризує твори українських авторів — Бориса Лятошинського, Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Івана Карабиця, Володимира Зубицького — композиторів, які довіряли Баженову перші виконання своїх творів. У звуках його чудової скрипки роботи італійського майстра Алессандро Гальяно слухачі всього світу мають задоволення відчувати красу та розкіш української мелодики, щирість і тепло душі українського народу. Репертуар скрипаля — практично безмежний: від стилю бароко до сучасного модерну! І у кожному із стилів Анатолій Баженов відчуває себе напрочуд вільно та природно. Його гра відзначається гармонійним поєднанням легкої та вправної техніки із зачаруванням живого звуку. Баженов зробив величезну кількість записів із музичними фірмами «Мелодія», «Аматі», «Etcetera» — у його активі більш ніж три тисячі хвилин записів. І цей актив він весь час поповнює!

Більше сорока років свого творчого життя А.І.Баженов віддав Національному квартету імені Лисенка, першою скрипкою якого він є й донині. Гра в квартеті потребує від музиканта не тільки блискучого володіння інструментом — перший скрипаль струнного квартету як ніхто інший повинен мати бездоганну техніку та витончений художній смак. Квартетне музикування вважається, за правом, найскладнішою формою інструментального виконавства. Воно потребує найвищої музичної культури, і тому — не кожному музикантові під силу. Справедливо вважається, що рівень музичної культури країни зумовлюється рівнем культури квартетного виконавства.

Численні концертні виступи квартету ім. Лисенка демонструють напрочуд високий професіоналізм та художню витонченість гри цього колективу. Квартет під орудою Анатолія Баженова можна вважати «чемпіоном» серед класичних колективів нашої країни по кількості та географічній розповсюдженості закордонних гастролей. Концерти квартету за кордоном — від Америки до Японії — отримують дуже високу оцінку у відгуках критичної преси.

Невід’ємною частиною творчої біографії Анатолія Баженова став його життєвий та творчий союз із Наїдою Магомедбековою — дружиною та беззмінним творчим партнером скрипаля. Їх дует склався ще у часи навчання Анатолія Івановича у Московській консерваторії у класі професора Б.Бєлєнького. До речі, курс на якому займався Анатолій Баженов був унікальним. Разом із маестро вчилися майбутні славетні музиканти, імена яких стали легендарними ще при їх житті — Григорій Жислін, Ліана Ісакадзе, Володимир Співаков, Євген Могилевський. Направду, складно пригадати твір, що написаний для скрипки та фортепіано, який би не був блискуче виконаний та записаний у виконанні дуету Анатолія та Наїди. Не дивлячись на масу концертних виступів цього дуету, Наїда Порпачевна ще має змогу знайти час для викладацької роботи у Національній музичній академії України.

Разом із Наїдою Порпачевною, Анатолій Баженов виховав сина Олексія та доньку Катерину. Вони теж стали чудовими музикантами та продовжили цю музичну династію, яку заснував ще батько Анатолія Івановича — Іван Семенович Баженов, що все життя до 80 років грав на контрабасі у Дніпропетровській філармонії. Катерина Баженова — солістка Національного будинку органної та камерної музики. Олексій — живе у Німеччині, де, продовжуючи справу батька, заснував свій квартет. Інколи вся сім’я збирається разом на сцені, проводячи незабутні концерти музичної династії Баженових.

Незважаючи на неймовірне концертне завантаження, Анатолій Іванович знаходить сили та енергію для викладацької роботи у Національній музичній академії України. І хоч з його класу вийшло багато лауреатів міжнародних конкурсів, вражає насамперед те, що жоден із вихованців Баженова не є його «копією». У Анатолія Івановича є педагогічний талант — вміння передати секрети своєї майстерності кожному учневі настільки, наскільки це йому потрібно, і розвивати музичну особистість кожного у відповідності до його природних нахилів. І ще один талант притаманний професорові Баженову — вміння любити своїх учнів. Можливо — це і є найвища педагогічна майстерність! Завдяки цій майстерності він виховав цілу плеяду музикантів, які працюють в нашій країні та за її межами. Усі вони своєю працею, концертними виступами підтверджують цінність виконавської школи Анатолія Баженова.

Зараз майстер вступає в золотий період свого творчого життя. Побажаємо йому нових концертних програм, а нам — задоволення від спілкування з мистецтвом Анатолія Баженова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати