Якщо «зірки» дорожчають...
Значить, комусь це вигідноПроте з військовими — випадок окремий, оскільки саме по заробітку людини в однострої можна визначити, як його працю оцінює держава і влада. І коли саме «силовики» раптом зростають в ціні.
Востаннє платню «силовикам» в Україні підвищували в жовтні 1996 року. Грошове забезпечення військовослужбовців збільшилося тоді більш ніж на третину. Відтоді лейтенант на першому щаблі своєї кар'єри — як командир взводу щомісяця міг розраховувати десь на 140 гривень. Міністр оборони з погонами генерала армії з урахування усіх надбавок мав отримувати приблизно вчетверо більше. Після нинішнього Указу платня лейтенанта збільшиться на 50–60 гривень, а далі — за ланцюжком військових звань. Проте це збільшення все ж не компенсує втрат від знецінення гривні та росту цін. До того ж, більші гроші військовим обіцяють сплачувати лише з липня. Як буде тоді з економікою — ще невідомо. Самих військових нині більше цікавить не розмір нового заробітку, а коли їм повернуть уже зароблені службою гроші. Нині середня заборгованість щодо платні у Збройних силах понад п'ять місяців. За словами міністра оборони, Президент дав доручення уряду погасити цю заборгованість.
Затримка платні є чи не найбільшим подразником, що визначає ставлення до влади низових офіцерів, які мешкають в окремих гарнізонах, і де переважна більшість сімей існують лише на заробіток чоловіка. Відтак, навіть якщо припустити, що оголошення про підвищення платні є елементом передвиборної кампанії нинішнього Президента, який хоче заручитись лояльним ставленням «силовиків» до власної особи, то слід пам'ятати, що перспективи великої політики принципово зачіпають інтереси лише верхівки силових структур. Решта електорату в погонах звично зайнята питанням індивідуального виживання. Проте майже однозначно можна стверджувати, що чим ближче до виборів, тим частіше влада згадуватиме про необхідність задоволення інтересів усіх прошарків силових відомств. Відтак, далі буде...
ДО РЕЧІ
Виділені в бюджеті на 1999 рік кошти на національну оборону дають можливість тільки утримувати Збройні сили, але не забезпечують можливості інтенсифікації оперативної, бойової підготовки, модернізації військової техніки й озброєння, замовлення нових їхніх зразків, — заявив у п'ятницю на прес-конференції в Києві міністр оборони Олександр Кузьмук.Міністр нагадав, що в бюджеті-99 на оборону виділено 1,7 млрд. грн., що «практично нічого для такої держави, як Україна». За словами О.Кузьмука, нинішнього року на оборону виділено на 250 млн. грн. більше, ніж попереднього. Однак він не розглядає це як підвищення витрат на оборону, враховуючи інфляцію. О.Кузьмук нагадав, що щодня доводиться годувати цілу армію.