ЄС, нарешті, помітив європейський вибір України
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010621/4109-2-1.jpg)
Президент України Леонід Кучма заявив після зустрічі з прем’єр-міністром Швеції Йораном Перссоном, що Європейський Союз вперше за 10 років дав Україні позитивні сигнали. Позитивні сигнали полягають у рішенні самміту ЄС в Гетеборзі запросити Україну до бiльш тiсної спiвпрацi з ЄС. Вперше за всі роки відносин між Україною та ЄС йшлося про політичне співробітництво в рамках Європейської конференції, про що вже давно вела розмову (без позитивної відповіді) українська дипломатія. Таке співробітництво, яке має тривати, з точки зору розширення ЄС, як відзначив на прес-конференції Перссон, «дуже важливе для Європи, і, сподіваємося, для України».
За звичними вже фразами про те, яке стратегічне значення має Україна для ЄС, з яким вона невдовзі буде близьким сусідом, про підтримку демократичних та ринкових перетворень в Україні, сказаних прем’єром Перссоном, поки що не було конкретики. Хоча його візит явно свідчив: хоча б про дипломатичну блокаду України, характерну для першої половини року, вже не йдеться. І що ЄС, в якому 1 липня закінчується головування Швеції, дійсно розглядає шляхи зближення з Україною. І, можливо, розмови Перссона тет-а-тет з Кучмою та Кінахом змогли його переконати в деклараціях європейського вибору України.
Можна, очевидно, вважати, що Швеція за час свого головування виправдала сподівання Києва — тим більше, що Стокгольм завжди був прихильником якомога тісніших зв’язків ЄС з Україною. Але поки що — як близького сусіда, а не майбутнього члена. Позитивом можна вважати й заклик ЄС, також висловлений Перссоном, до сусідів України — Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії — до активізації відносин з Україною.
Власне, йдеться про те, що процесс взаємного наближення України та Євросоюзу нарешті зрушив з місця, і Перссон став першим, хто про це повідомив широкому загалу.