Євро-2012: чому б не в Україні та Польщі?
Грандіозний проект задумали здійснити спільними зусиллями Федерація футболу України та рада Польської футбольної асоціації — подати в УЄФА заявку про проведення фінальної частини Чемпіонату Європи 2012 року на теренах обох країн — України та Польщі. Про це урочисто було заявлено на спільному засіданні виконкому Федерації футболу України та ради Польської футбольної асоціації у Львові, де також була підписана угода про співпрацю між цими двома футбольними організаціями та прийнято рішення направити листи президентам України та Польщі з проханням підтримати ініціативу футбольної громадськості.
Ідея спільного проведення фінальної частини «Євро-2012» виникла у Григорія Суркіса, президента Федерації футболу України під час спільного перегляду з польським колегою Міхалом Лісткевичем цьогорічного фіналу Ліги чемпіонів у Манчестері і, щиро кажучи, виглядала надто сміливою. Однак президент Польської футбольної асоціації підтримав проект. Як сказав Лісткевич пізніше журналістам: «Так, сьогодні ні в Україні, ні в Польщі ще немає умов, необхідних для проведення матчів такого рівня. Однак, хто не наділений відвагою в подоланні перепон, ніколи нічого не зможе домогтися. Ми маємо разом 90 мільйонів населення, і багато хто із наших людей любить футбол, отже повинні подарувати їм футбольне свято. Хоча для цього потрібно буде багато працювати».
Григорій Суркіс додав: «Коли Португалія долучилася до боротьби за право організувати в себе фінальні матчі, напевно, вона була менше, ніж ми сьогодні, до цього готова. А коли виборола це право, то в результаті в 1994 дістала тисячі робочих місць, побудувала нові стадіони та дороги, тобто було дано значний поштовх розвиткові економіки. Що стосується наших країн, то при бажанні та симбіозі відповідальностей виконати такий народний проект, я не побоюся назвати його саме так, усе цілком можливо».
Григорій Суркіс одразу відмежувався від закидів журналістів про деякий авантюризм намірів і підкреслив, що він — прагматик. За його словами, багатьох дивує, що подібне бажання висловлюють країни Східної Європи, які не вирізняються високим рівнем життя в Старому Світі. Однак досвід попередніх змагань — чемпіонату Європи 1998 року в Бельгії та Голландії, чемпіонат світу 2000 року в Японії та Кореї — свідчить про переваги спільних проектів. Як відомо, організацію Євро-2008 узяли на себе теж країни-сусіди Австрія та Швейцарія.
Якщо в Польщі є лише один стадіон європейського рівня, то в Україні їх кілька, тобто говорити, що починаємо з нуля, не варто. Нещодавно побудовано новий критий стадіон у Сумах, є необхідна інфраструктура в Полтаві. Може претендувати на проведення матчів Одеса та інші міста, хоча зараз намічені для проведення ігор лише чотири міста України — Київ, Донецьк, Львів та Харків. Тобто спочатку необхідно провести чималу аналітичну діяльність, доводячи УЄФА свої потенційні можливості. А потім — здійснити роботу з залучення іноземних інвестицій, піднести на вищий рівень готелі, стадіони, дороги та ще багато чого, що не є на відповідному рівні. Хоча сьогодні першочерговим є завдання залучитися підтримкою президентів обох країн, дістати державні гарантії, тобто закласти певні статті в державний бюджет. А що стосується футбольних вболівальників, то вони, ясна річ, обома руками за проведення футбольних матчів в наших країнах. Та й хто ж відмовиться подивитися гру кращих команд континенту, побачити справжніх футбольних зірок на стадіоні рідних міст?