Європа йде шляхом Брюссельської декларації
З наступного тижня планується розпочати фінансування ТЕО двох українських енергетичних проектівЄвропейська комісія профінансує розробку техніко-економічного обѓрунтування (ТЕО) двох проектів в енергетичній сфері України. Як повідомляє УНІАН, про це вчора в Брюсселі заявив президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу після зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем. За словами Баррозу, ці ТЕО стосуються модернізації української газотранспортної системи, і розпочнуться вони наступного тижня. Щоправда, уточнювати, які саме проекти будуть фінансуватися з європейської кишені, президент Єврокомісії не став.
Як розуміти заяву європейського високопосадовця: як крок убік нової української енергетичної політики чи жест доброї волі вбік нового керівництва держави, що вже вдруге за короткий час відвідує ЄС? Про це «День» запитав директора енергетичних програм Центру «НОМОС» Михайла ГОНЧАРА:
— Проект під назвою «Модернізація української ГТС» включає в себе кілька окремих технічних проектів. Так, на момент підписання Брюссельської декларації (23 березня 2009 року) їх було вісім. Зараз їхня кількість може бути іншою. Але серед них обов’язково є проекти, які пов’язані із заміною лінійної частини газопроводів (заміною труб) на певних ділянках, із заміною турбокомпресорних агрегатів, обладнанням магістральних трубопроводів сучасними лініями технологічного зв’язку тощо. При чому кожен із таких проектів має свій кошторис, бізнес-план та терміни реалізації. І по мірі опрацювання цього пакету документів банками-донорами (Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк) буде починатися конкретна реалізація проектів. Очевидно, що ступінь готовності кожного з таких підпроектів різна.
Але нинішні заяви з ЄС свідчать, що певні проекти вже опрацьовані, і їх можна розпочинати. Тобто європейська сторона послідовно виконує Брюссельську декларацію про модернізацію української ГТС. Для ЄС — це логічне продовження процесу, який намітився 23 березня 2009 року в Брюсселі, однак через неактивність української сторони він отримав своє продовження тільки через рік. На відміну від України, ЄС не робила реверансів вліво чи вправо. Тому я б не сприймав заяву Баррозу як преференцію у напрямку президента Януковича.
На мій погляд, найбільш підготовленими зараз є проекти з заміни лінійної частини газопроводів та модернізації турбокомпресорних агрегатів, бо саме з цим пов’язані основні проблеми української ГТС. Інвестиції на реалізацію цих об’єктів вимірюються кількома сотнями мільйонів євро.