Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Європейська аристократія пам’ятає своє коріння...

Правнук графа Кирила Розумовського Олександр відвідав Україну
14 листопада, 00:00

У серпні цього року в Батурині відбулося урочисте відкриття Палацо-паркового ансамблю Кирила Розумовського. Будинок останнього українського гетьмана України було відновлено з руїн, щоб він знову став прикрасою гетьманської столиці та архітектурним надбанням країни.

А вже наприкінці жовтня Україну відвідав граф Олександр Розумовський — правнук гетьмана Кирила Розумовського, який зараз із родиною проживає у Відні.

На своїй історичній Батьківщині Олександр Андрійович перебував лише три дні, проте програма візиту була дуже насичена. Метою приїзду було оглянути Батурин, а ініціатива належала самому графу й Миколі Миколайовичу Рудьковському, який навчався у Віденському університеті разом із сином графа Розумовського — Андрієм.

У Батурині граф Розумовський оглянув палац, цитадель Батуринської фортеці, Воскресенську церкву. Після Батурина він поїхав у Козелець — до собору Різдва Богородиці, в якому вінчався його син Андрій близько п’яти років тому.

Цей Собор було побудовано ще Наталкою Розумовською — матір’ю Олексія та Кирила Розумовських, оскільки вона сподівалася, що її син Олексій буде там одружуватися з імператрицею. Олексій одружився з царівною Єлисаветою Петрівною, проте таємно і не в цьому храмі. Бажання Наталі Розумовської одружити в стінах Козелецького храму свого нащадка таки здійснилося, але через багато років.

Багато козельчан прийшли привітати нащадка великого гетьмана. Графу надали титул почесного громадянина Козельця — Олександру Андрійовичу було надзвичайно приємно, що його й родину пам’ятають.

Граф був приємно вражений реставрацією Палацу. («День» знає про перетворення руїни на палац не з сторонніх вуст. Палац Кирила Розумовського журналісти, менеджери та учасники Літньої школи журналістики «Дня» відвідали, подорожуючи влітку Маршрутом № 1 Київ — Крути — Батурин — Київ). Під час останнього свого приїзду до України, п’ять років тому, Олександр Андрійович також побував у Батуринському палаці прадіда, який того часу мало нагадував будинок аристократа. Граф Олександр познайомився та поспілкувався з людьми, які займалися відновленням, і був зворушений тим, як тонко відтворено дух родини Розумовських. Він подякував усім, хто був причетний до реставрації — співробітникам музею, підрядникам, меценатам, які надавали кошти.

Варто нагадати, що після падіння Австро-Угорської імперії там скасували дворянські титули. Але кайзер, як виняток, дозволив Розумовським зберегти високе звання. Пан Розумовський із великою гордістю сприймає відродження пам’яток його родини, хоча формально палац вже давно не є власністю Розумовських. Проте граф наголосив, що його коріння, безперечно, в Україні, на малій батьківщині — у Батурині. Відтак його надзвичайно втішають українські проекти відродження пам’яток.

Насправді враження про статки родини графа Розумовського є дещо перебільшеними. Родина майже все втратила під час війни. Залишилися лише картини та сімейний герб. Усі теперішні кошти заробляли самостійно. Тривалий час граф Розумовський працював у компанії «Австрійські авіалінії», і, до речі, відкривав офіс представництва компанії в Москві ще при Радянському Союзі. Також він працював у Польщі, а після цього був топ-менеджером швейцарської фармацевтичної компанії. Звідти граф вийшов на пенсію і проживає то в Іспанії, де має будинок, то у Відні, де мешкає його родина.

Дружина Олександра Андрійовича, на жаль, вже померла. Весь свій час він присвячує родинним справам. У графа троє дітей: дві доньки та син. Усі вони мають українські імена — Наталя, Тетяна, Андрій — і своїх дітей також називають слов’янськими іменами — це родинна традиція Розумовських. Усі у графській родині є православними, а також намагаються зберігати корінний дух родини.

Граф Олександр розмовляє російською. Також знає декілька європейських мов. Під час візиту він хвилювався, що тривалий час не мав мовної практики й робитиме під час розмови помилки. Проте хвилювання були марні — усі, з ким він спілкувався, чудово розуміли його.

Нащадки останнього гетьмана Лівобережної України пам’ятають та бережуть свої витоки, намагаючись відповідати гордому статусу графської родини. Проте важливо, щоб людину шанували не лише за її титул та походження, а й за людські якості та життєві досягнення. Цю думку поділяє і сам нащадок української аристократії граф Олександр Розумовський.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати