Європомідор докотився до України
У центрі Дніпропетровська, прямо на очах у спантеличених городян, виріс величезний Помідор. Біля нього, накачуючи повітрям яскраво-червону пластикову конструкцію, метушилися молоді люди, заодно роздаючи перехожим буклети та листівки. «Наше місто, — пояснив представникам преси активіст Української екологічної асоціації «Зеленій світ» Олексій Ангурець, — стало першим в Україні місцем проведення всеєвропейської екологічної акції «Удар у відповідь». Цю акцію було ініційовано міжнародною організацією «Друзі Землі Європи» (Friends of the Earth Europe), після того як США, Канада та Аргентина, під тиском транснаціональних корпорацій, подали до СОТ позов на країни Євросоюзу, розцінивши їхній мораторій на поширення генетично модифікованих продуктів як порушення правил вільної торгівлі.
У відповідь європейські екологічні організації з 11 вересня 2003 року розгорнули кампанію з інформування населення щодо проблеми ГМ-продуктів і почали збір підписів під зверненням до СОТ мешканців європейського континенту. У ньому, зокрема, підкреслюється, що населення кожної країни має право самостійно вирішувати, що їсти і що вирощувати, а державні органи цих країн — приймати закони про захист довкілля і здоров’я своїх громадян від небезпеки вживання і поширення ГМ-продуктів, не виключаючи і права запроваджувати заборону чи маркування такої продукції. На думку європейських екологів, у розв’язанні цієї проблеми потрібно керуватися існуючими документами ООН і принципом «Здоров’я та безпека — важливіші за гроші». Акція, символом якої став «генетично модифікований» надувний Помідор вже пройшла в Парижі, Мадриді, Амстердамі, Відні, Варшаві, Загребі, Тбілісі та інших європейських містах. Тепер вона, нарешті, докотилася й до України. «Погляд своїх європейських колег, — сказав О.Ангурець, — ми повністю підтримуємо. Генетично модифіковані продукти, на наше переконання, річ небезпечна. Їхнє вживання може негативно позначитися якщо не на нинішньому, то на майбутніх поколіннях українців. Принаймні, поки що немає ніяких переконливих доказів протилежного. А якщо так, то наші громадяни повинні мати про це всю повноту інформації. Тим більше, що через відсутність відповідного маркування на наш ринок можуть завозитися продукти з генетично модифікованої сої, кукурудзи, соняшника чи картоплі».
За спостереженнями активістів «Зеленого світу», багато хто з дніпропетровців, які вперше дізналися про існування подібної проблеми, вельми схвально поставилися до всеєвропейської екологічної акції і охоче ставили свої підписи під зверненням до СОТ. «Проведення подібної акції, — зазначив її координатор О. Ангурець, — було корисним не лише з погляду захисту довкілля і здоров’я людей. Участь у ній свiдчить про те, що не лише європейці визнають народ України як рівного партнера з захисту спільних інтересів, але й самі українці все більше переймаються свідомістю своєї причетності до європейського співтовариства».