Юлії Тимошенко вже ніхто не заважає
Учора перший віце-прем’єр-міністр Юрій Єхануров, за відсутності в Києві Віктора Ющенка, підписав постанову про звільнення з посади виконувача обов’язків голови НАК «Нафтогаз України» Ігоря Діденка. Про це повідомив «Дню» прес-секретар Ю.Єханурова Геннадій Гармаш. З його слів, воднораз перший віце- прем’єр підписав постанову про призначення нового в.о. — колишнього заступника голови «Украгазпрому» і нинішнього заступника голови НАК «Нафтогаз України» Василя Розгонюка.
Тим часом Інтерфакс-Україна передав з Москви слова прес-секретаря В.Ющенка Наталі Зарудної про те, що рішення уряду про звільнення І.Діденка не прийнято. За її словами, Ю.Єхануров тільки вніс таку пропозиціюЄ і В.Ющенко зараз її вивчає.
Проте Г.Гармаш у розмові з «Днем» підтвердив, що постанову перший віце-прем’єр підписав, її зареєстровано і, навіть більше, оприлюднено на зборах акціонерів ВАТ «Укрнафта» (на них, за даними «Дня», був, зокрема, й І.Діденко).
Чому ж знадобилося так терміново, за відсутності прем’єра і Президента, звільняти молодого державного менеджера, який подавав надії? Офіційна відповідь на це запитання дуже лаконічна: відмова виконувати доручення прем’єр- міністра, а також немотивоване вимкнення газу підприємствам, які за нього платили.
Ключове в цьому випадку слово «немотивоване» джерело «Дня» в Кабміні, яке заслуговує на довіру, категорично не сприйняло. З його слів, ішлося якраз про досить прозорі мотиви. Виявляється, обурення Ю.Єханурова спричинили дані про те, що від’єднання справних платників робиться з метою примусити підприємства змінити газотрейдерів.
Однак інший експерт «Дня» задав собі запитання: а хто «розплющив» очі Ю.Єханурову? На його думку, таким способом віце-прем’єр з ПЕК Юлія Тимошенко отримала ще одну перемогу, прибираючи зі свого шляху інакодумців і тих, хто має інші інтереси: Тигипка, Тулуба, Діденка. Хто наступний?
Напередодні в інтерв’ю «Київським Відомостям» сам І.Діденко так розтлумачив свою позицію щодо від’єднання: «Ми намагаємося викоренити звичку, що газ у наших газопроводах — це даність, прищеплюючи думку, що це — продукт, за який треба платити. І сьогодні нам доводиться застосовувати ту саму практику, яку використали наші колеги в «Газпромі» — тобто від’єднання як цілих регіонів, так і найзапекліших неплатників. Ми розуміємо, що під від’єднання можуть потрапити й ті компанії, які вчасно платять за спожитий газ, в зв’язку з чим вони можуть порушити судові справи. Однак вибору у нас немає».
У цих умовах не позаздриш і новому в.о. головного вибивача газових боргів Василеві Розгонюку, якому також доведеться крутитися при від’єднанні між молотом і ковадлом. Єдина перевага нового керівника — його незаангажованість. У крайньому випадку, поки що. З цього приводу керівник компанії «Єврогаз» Юрій Збитнєв сказав «Дню», що на енергогазовому ринку починається «літо приходу нових особистостей». Ті, хто працює тут зараз, ведуть, на його думку, боротьбу, в якій не буде переможців, тому що ними керує лозунг: «У мене хата згоріла, хай і в тебе згорить». Діючи в інтересах держави, Президент повинен знаходити нові особистості, сказав Ю.Збитнєв. «Поки вони нейтральні, вони зможуть більш-менш об’єктивно дивитися на процес і керувати ним», — вважає газотрейдер.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
«Це не рішення уряду, це рішення приватних осіб», — сказав І.Діденко коментуючи своє звільнення. За словами І.Діденко, о 19.00-й у вівторок він отримав письмову вказівку В.Ющенко видати доручення на участь у зборах «Укрнафти» першому заступнику голови Фонду госмайна Михайлу Чечетову. Але правління НАК, за словами І.Діденко, визнало недоцільним виконання доручення прем’єра, вважаючи, що воно не відповідає чинному законодавству, про що повідомило уряд. І.Діденко не виключає намірів оскаржити документи Кабміну в суді, повідомляє Інтерфакс-Україна.