Захворіємо — не захворіємо...
Один випадок грипу чи ГРЗ коштує державi 158 гривень
Але поки навіть у Києві до радикальних заходів не вдаються. Введення ж карантину вважають виправданим, оскільки він, на думку епідеміологів, дозволить убезпечити, як мінімум, третину школярів. Адже за останній навчальний тиждень зростання захворюваності серед них склало 20%. Щоправда, багатьох батьків, та й Міністерство науки і освіти, карантин не завжди радує. По-перше, з’являються проблеми з подачею шкільної програми, а по-друге, зазвичай у такі моменти різко зростає травматизм і кількість нещасних випадків, пов’язаних із дітьми. На Заході, де грип також не рідкість, проблему вирішують простіше — восени у добровільно-примусовому порядку проводять вакцинацію. У нас же середнє за вартістю щеплення від грипу в 30 гривень «осилити» може далеко не кожен. Пенсіонерам — які, доречно сказати, в першу чергу потрапляють до групи ризику, вона і взагалі обійдеться в третину пенсії. МОЗ щорічно рекомендує головам обладміністрацій винаходити кошти в місцевих бюджетах для закупівлі та безкоштовної вакцинації малозабезпечених. Але в основному до цього списку входять лише мешканці будинків для людей похилого віку та інтернатів. Коефіцієнт же безкоштовної вакцинації в кожному регіоні коливається, хоч лідери залишаються незмінними — Київська, Дніпропетровська, Запорiзька та Донецька області.
Статистика показує, що серйозніше за всіх до грипозного сезону ставляться великі фірми та організації. У минулому році, наприклад, 54% щеплень було зроблено саме там. І, за тією ж статикою, 90% «вакцинованих» — як за гроші організації, так і за свої або бюджетні — перед грипом устояли. І все тому, що сучасні вакцини актуальні. Тобто, якщо раніше вони виготовлялися з живих або інактивованих вірусів грипу, які в більшості випадків не збігалися з тими, що розгулювали в даний момент, то тепер центри грипу у всьому світі заздалегідь інформують фармацевтів про особливості майбутньої епідемії, а ті розробляють актуальну для сезону вакцину. За 2000—2001 роки (минулого сезону епідемія не була інтенсивною), при витратах на вакцинацію в 11,374 млн. гривень, Україні вдалося запобiгти 365594 випадкам захворювань, збиток від яких міг би становити 57 млн. 764 тисячі гривень. На чому вітчизняна охорона здоров’я зекономила понад 46 млн. гривень — у середньому один випадок грипу чи ГРЗ в Україні оцінюється у 158 гривень. Втім, за словами А. Мироненко, буває, що і в тисячу, якщо недолікований грип дає ускладнення — пневмонiю або менiнгоенцефалiт. Зараз, наприклад, спостерігається досить тривожна тенденція — від запалення легень після грипу стали помирати навіть двадцятирічні. Все через те, що дуже багато хто різке підвищення температури, слабкість і головний біль з вірусом не асоціюють. Практикують калиново-малинове лікування і не визнають постільний режим.
У Росії вже зафіксовано 7 смертей, викликаних грипозними ускладненнями, і рівень захворюваності в Москві нинi на 24,2% вищий за епідпоріг. На щастя, у нас подібного ні в цьому, ні в минулому році не зафіксували. Хоч це і не факт, що інцидентів не було. За словами завідувача лабораторією центру грипу, медична статистика в цьому питанні далеко не достовірна. Але лікарі говорять, що боятися зовсім не варто. Нинішню епідемію не прогнозують ні інтенсивною, ні затяжною. Кожного тижня Санепідстанція проводить аналіз майже сотні проб, узятих у хворих. Минулого тижня виявлено було переважно віруси парагрипу і аденовірусної інфекції, і лише у п’яти випадках — грип.