Перейти до основного вмісту

«Закон про амністію діє!»

Печерський суд закрив кримінальне провадження і виправдав Олександра Попова та Володимира Сівковича
13 лютого, 10:50
ФОТО РЕЙТЕР

«Закон про амністію діє! — іронічно пише у своєму Facebook Андрій Плахонін. — Печерський суд з притаманною йому скромністю, без зайвої самореклами ще 7 лютого закрив кримінальне провадження і виправдав екс-главу Київської міськдержадміністрації Олександра Попова та екс-заступник секретаря РНБО Володимира Сівковича, яких звинувачували в перевищенні влади у зв’язку з подіями в ніч 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності. В.о. прем’єр-міністра Сергій Арбузов заявив, що у відповідь очікує звільнення зайнятих протестуючими адміністративних будівель».

Крім виправдання Сівковича та Попова, столичний суд зняв також усі обвинувачення з начальника ГУМВС України в м. Києві Валерія Коряка та ще з кількох керівників столичної міліції. Кількамісячне слідство щодо жорстокого розгону студентів закінчилося безрезультатно: винні так і не покарані.

Причиною своєї бездіяльності влада називає опозиціонерів. «Депутати від опозиції не хочуть йти на співпрацю зі слідчими органами, — говорить «Дню» депутат від Партії регіонів Володимир Олійник. — Спочатку опозиціонери заявляють, що мають інформацію про деталі цієї події, а потім говорять, що ділитися нею з правоохоронцями не бажають. Зі слідством треба співпрацювати. Можливо, це теж є перепоною для завершення слідства».

Натомість опозиція киває у бік влади, висуваючи при цьому свої версії причин відвертого затягування розгляду питання. «Раз досі не змогли знайти того, кому можна було б «пришити» справу (будь-то навіть слюсар який монтував ялинку), або довести вину голови КМДА чи інших посадових осіб — значить наказ на розгін Майдану віддавав Захарченко, або Янукович особисто. Інших варіантів я не бачу», — каже «Дню» народний депутат від «Батьківщини» Сергій Соболєв.

Тим часом експерти переконують: рішення Печерського суду щодо виправдання Сівковича, Попова, Коряка та інших чиновників є ганебним для влади. Суд зняв обвинувачення з усіх, кого було відсторонено від виконання обов’язків та звинувачено в організації кривавого розгону мирної демонстрації на Майдані в ніч на 30 листопада, але взамін так і не притягнув до відповідальності інших осіб. Держава може зняти підозру з одних офіційних осіб та перекласти її на інших, але вона не може офіційно визнати себе безвідповідальною.

«Відповідальність держави виникає в момент її створення й припиняється в момент ліквідації. У іншому разі держава немає права ані зменшити, ані якось видозмінити свою відповідальність, — коментує «Дню» кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Микола Сірий. — Сьогодні ж влада умудрилася так зрозуміти рішення парламенту і так застосувати його в суді, що тим самим офіційно зняла відповідальність за злочинні дії (це визнав Президент, Генеральний прокурор та інші високопосадовці) з держави в цілому. Такого не може бути в принципі».

Незаконними та неконституційними експерт називає і дії влади стосовно так званого «закону про амністію» авторства регіонала Юрія Мірошниченка, коли та в обмін на звільнення затриманих активістів вимагає від мітингувальників покинути адмінбудівлі та вулиці. Термін дії останнього, до речі, спливає вже наступного понеділка.

«Влада повноважна зняти відповідальність із протестувальників, але вона не може ставити в залежність звільнення одних осіб від поведінки інших, — впевнений Микола Сірий».

У Партії регіонів відповідні закиди вважають безпідставними, мовляв, прописані в законі умови були погоджені з лідерами опозиції та міжнародними інституціями, а отже, претензій до влади бути не може. «Закон є закон — прописані там умови змінювати не можна», — стверджує Володимир Олійник. — Об’єктивну оцінку діям як влади, так і опозиції зможуть дати лише два арбітри — українське суспільство та міжнародні спостерігачі. У опозиції немає виходу. Треба переконувати людей і застосувати амністію».

На запитання про те, чому ніхто з високопосадовців та представників правоохоронних органів так і не поніс ніякої відповідальності за кількаразові спроби розгону Майдану — чіткої відповіді представники влади не змогли дати. Знаття звинувачень з вищезгаданих осіб лише поглибить напругу в суспільстві. Адже відповідей на запитання, які із самого початку вивели сотні тисяч людей на вулиці, не просто немає, — влада в черговий раз демонструє небажання йти на поступки громадянам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати