Закон про компенсацію знецінених вкладів вже діє
Учора парламентська комісія з питань соціальної політики та праці винесла суворий "вердикт" Ощадбанку України: він не забезпечив виконання двох статей Закону "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян".
Згідно з цим Законом держава повинна повернути громадянам їхні заощадження, знецінені в установах Ощадбанку та Укрдержстраху СРСР, обов'язково грішми, а не якимись цінними паперами на кшталт компенсаційних сертифікатів. Оскільки загальна сума проіндексованих вкладів становить 131 млрд. грн. (більше трьох річних бюджетів України), повернення грошей відбуватиметься поетапно. Зрозуміло, що воно розтягнеться не на одне десятиріччя.
Однак це закон прямої дії, деякі статті мають виконуватись з дня його опублікування - 12 лютого 1997 року. Зокрема, установи Ощадбанку повинні приймати від населення невикористані компенсаційні сертифікати (від чого Ощадбанк до цього часу відмовлявся) і на їх суму відновлювати заощадження. У разі смерті вкладника спадкоємці або інші особи чи організації, які організовують поховання, можуть одержати в Ощадбанку частину проіндексованого вкладу "у розмірі державної допомоги на поховання, збільшеної у 5 разів", тобто 750 грн. Для цього досить пред'явити ощадну книжку та свідоцтво про смерть. Цю норму закону Ощадбанк теж не виконував, хоча звернень було багато. Чому?
"Кабінет міністрів до цього часу не розробив механізму компенсації Ощадбанкові цих 750 гривень", - відповів заступник голови правління банку Вадим Шульга. Він послався на іншу норму того ж Закону, якою передбачено, що Мінфін та Нацбанк протягом семи днів перераховує видану суму на рахунок Ощадбанку. Така відповідь не задовольнила членів комісії: "Ви виконуйте Закон і вимагайте цього від інших", - було останнє слово парламентарів. Як пояснили кореспондентові "Дня" в комісії, у разі відмови видати "поховальні", громадянин має всі шанси виграти судову справу у Ощадбанку, оскільки він прямо порушує закон.
Стосовно ж поновлення заощаджень (як вимагає ст. 5 Закону) Вадим Шульга запевнив, що до кінця квітня індексація буде проведена і в травні вкладники можуть отримати нові ощадкнижки. Щоправда, книжки радянського зразка, яких в Ощадбанку з радянських часів залишилось 61 млн. (Москва забезпечила ними Україну наперед на 20 років), але зі штампом незалежної України.
Комісія доручила Ощадбанкові у двотижневий термін надати інформацію про вкладників (на кінець 1991 р. їх було 51 млн.), перш за все інвалідів, людей похилого віку. При розгляді і затвердженні бюджету, що очікується через два тижні, Верховна Рада прийме постанову, де буде визначено перелік груп вкладників, які першими одержать свої кревні радянські карбованці. Але вже в гривнях.