Заповідник імені Карла Маркса
Власті Дніпропетровська збираються надати статус заповідної зони головній історико-архітектурній пам’ятці міста — найбільшому в Україні центральному проспекту імені Карла Маркса. Виступаючи на нараді з цього приводу секретар міськради Дмитро Єрохін з гордістю зазначив, що колишній Катерининський проспект — витвір рук багатьох відомих зодчих — перевищує за своєю довжиною і шириною не тільки столичний Хрещатик, але й, скажімо, Невський проспект у Санкт-Петербурзі або Єлисейські поля в Парижі. А за архітектурними достоїнствами — тут секретар міськради послався на думку відомого письменника В.Гіляровського — основна магістраль Дніпропетровська ніби «може посперечатися з головними вулицями світових столиць». Щоправда, написано це було рівно сто років тому.
На жаль, про сучасний стан центру міста можна лише сказати, що це аж ніяк «не Ріо-де-Жанейро». У чому й пересвідчилися дніпропетровські керівники після екскурсії околицями мерії. Протягом багатьох років на проспекті «красуються» огорожі і будмайданчики незавершеної лінії метрополітену, порожніми очницями вітрин зяє напівзруйнований Центральний гастроном, котрий став жертвою приватизації ще за часів Лазаренка. Чимало «різноманітності» до архітектурного вигляду рідного міста останніми роками внесли власники численних магазинів, кафе, казино й офісів, впорядкованих у цокольних поверхах будівель. Секретар міськради з обуренням зазначив, що вони на свій смак мостять тротуари змінюють фасади і фарбують їх у всі кольори веселки, а один із нових «господарів життя» навіть примудрився покрити спільним дахом дві історичнi будівлі. Спантеличили керівників Дніпропетровська й екзотичні назви торгових закладів, велика кількість прапорів іноземних держав, а також «еротична» реклама. Для наведення порядку на проспекті, за спостереженнями «батьків міста», сьогодні потрібно відновлювати не тільки історичний вигляд будівель але і п’ять з половиною кілометрів чавунної решітки на бульварі, освітлювальні ліхтарі, 210 лав і 420 урн для сміття.
Само собою реконструкція найбільшого проспекту України вимагатиме чималих коштів. Знайти їх непросто, адже бюджет міста, за визнанням чиновників мерії, виконується цього лише на 30-40%. У зв’язку з цим Д.Єрохін запропонував перевести проспект, подібно двом центральним паркам, на самокупність. Джерелами надходження грошей, найвірогідніше, стануть спеціальний додатковий збір з торгових площ кафе й магазинів а також... платний проїзд по проспекту для приватного транспорту. У прибуткове місце планується перетворити і центральну площу міста, яка стане пішохідною зоною з розважальними закладами і абстракціями.
Цікаво, що радикальні оновлення головного проспекту Дніпропетровська зовсім не торкнуться його назви. Він, як і раніше, носитиме ім’я вождя світового пролетаріату — Карла Маркса. По-перше, пояснив Дмитро Єрохін, з’явилося багато незадоволених тим, що власті нещодавно перейменували Комсомольський острів на Дніпрі на Монастирський, а по-друге, зміна назви проспекту, на думку секретаря міськради, вимагатиме дуже багато коштів, для яких можна знайти «більш корисне застосування».