Запрошує «Terra Antarctica»
В Україні з’явиться музей експонатів антарктичних експедиційПриблизно через рік в Україні відкриється музей «Terra Antarctica» — материк нових знань». За даними Національного антарктичного наукового центру Міністерства освіти та науки України, нині триває пошук приміщення та підготовка експозицій. Основна родзинка музею — тут не тільки покажуть обладнання антарктичної станції, предмети побуту полярників, фотографії та архівні матеріали, а й відкриють низку антарктичних секретів: чи справді на континенті знаходяться найбільші на планеті родовища нафти, чи існувала антарктична цивілізація і чому саме Антарктида впливає на клімат усієї Землі.
Наразі фахівці розглядають варіанти розташування музею: у складі вже існуючих музеїв Києва (як окрема експозиція) або в окремому приміщенні, щоб мати перспективу на розширення експозиції.
— Одна з експозицій музею буде присвячена діяльності видатних науковців, які досліджували Антарктиду: Брусилов, Чубинський, Сєдов та багато ін., — розповів заступник директора з питань науки і техніки Національного антарктичного наукового центру Володимир Ващенко. — Нині на нашій станції уже проводиться 13-я експедиція. Деякі прилади за цей час уже вийшли з ладу або просто застаріли. Їх ми також представимо в музеї. Експонатами також стануть матеріали про кораблі, на яких ходили наші полярники у експедиції, засоби зв’язку із великою землею (раніше користувалися азбукою Морзе, а нині — комп’ютерними комунікаціями) тощо. Нині ми обмірковуємо над тим, як краще відтворити те, що в Україні виникли цілі династії полярників: приміром, онук відомого дослідника Омельченка вже двічі зимував в Антарктиді. Такі випадки непоодинокі.
Відкриття музею заплановано у рамках нової програми Національного антарктичного наукового центру «Terra Antarctica» — материк нових знань». У рамках програми також передбачено створення інтернет-сайту, який висвітлюватиме роботу наших полярників, та показ цілої серії науково-популярних фільмів про Антарктиду.
— Нині всі бажаючі можуть зайти на сайт www.antarctida.org.ua і знайти тут спогади учасників антарктичних експедицій, коментарі фахівців про важливість досліджень на материку, а також фотографії та коротенькі відео про життя наших дослідників, — зазначив Володимир Ващенко. — Іншими словами, цей електронний науково-популярний журнал — це віртуальний майданчик для спілкування всіх, хто захоплюється льодяним континентом: від допитливого школяра до досвідченого науковця.
У фільмах про Антарктиду українцям покажуть, як живеться нашим полярникам в екстремальних умовах, а також — що відбувається у глибинах озера «Схід», яке покрите чотирьох кілометровим крижаним щитом. Для створення фільмів використані любительські відео полярників та матеріали, зроблені під час експедицій на українську антарктичну станцію «Академік Вернадський».
За словами пана Ващенка, нова антарктична програма повинна мати успіх серед українців, адже йдеться не просто про нову та оперативну інформацію про роботу полярників, а й про цікаві й досі невідомі факти з життя материка. А ще програма формуватиме бережливе ставлення до природи і спонукатиме до опанування нових знань. Принаймні, на це сподіваються науковці.