Збір грошей «вручну» буде припинено
У червні минулого року, коли у Дніпропетровську проходив українсько-польський економічний форум, президенти двох країн — Леонід Кучма і Олександр Квасневський взяли участь у презентації першої в Україні зони автоматичного паркування транспорту, створеної за участi польського капіталу. За минулий час пілотний проект, який розвивали бізнесмени сусідніх країн, — повідомив на прес-конференції перший заступник міського голови Дніпропетровська Анатолій Крупський, — цілком себе виправдав і почав приносити до місцевої скарбниці все більші доходи. Якщо минулого року автоматичне паркування транспорту в центрі міста забезпечило 242 тис. гривень, то нинішнього — вже 347 тисяч. У результаті цей вид збору вийшов на четверте місце серед 10 місцевих податків і зборів, а в перспективі він зможе забезпечити поповнення міського бюджету на 1 млн. гривень на рік. Експериментом у Дніпропетровську, за словами А. Крупського, вже зацікавилася влада Одеси, Донецька і Києва, а делегації з цих міст приїжджали ознайомитися з досвідом роботи зони автоматичного паркування, створеної за всіма європейськими стандартами.
Уперше автоматичним паркуванням транспорту влада Дніпропетровська зацікавилася ще у середині 90-х, оскільки гроші, зібрані на платних стоянках «вручну» в основному не доходили до міської скарбниці. Утім, перші паркувальні автомати, що приймали дзвінку монету, привернули увагу місцевих вандалів і любителів легкої наживи. Ставити ж біля кожного автомата охоронця чи міліціонера міській владі видалося зовсім неперспективним.
Справа повернула на інше, коли новий міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко вирішив ознайомитися і впровадити досвід європейських країн, де автоматичне паркування транспорту існує чверть століття, а розрахунки в основному здійснюються у безготівковій формі за допомогою пластикових чіп-карт. У результаті влітку 2000 року влада міста оголосила тендер на створення паркувальної зони, оснащеної електронною технікою. Переможцем у ньому стала польська фірма «Форевер Інвентив», яка згідно з угодою зобов’язалася інвестувати 380 тис. гривень і встановити 200 паркувальних автоматів. При цьому поляки гарантували міській владі надходження до бюджету 500 тисяч гривень на рік.
Проте, незважаючи на всі колізії, рівень продажу пластикових чіп-карт постійно зростає, а сама зона автоматичного паркування, що нараховує 105 автоматів, вже охопила всю центральну частину Дніпропетровська. Перший заступник мера А. Крупський говорить, що збір плати на стоянках «вручну» повинен повністю припинитися до початку наступного року. Далi паркувальні автомати буде встановлено й у всіх районах міста. Більш того, враховуючи позитивний досвід автоматичного паркування в обласному центрі, губернатор Дніпропетровщини Микола Швець видав розпорядження підписати договір із згаданою польською фірмою на розвиток мережі паркувальних автоматів в інших містах області. Дніпропетровці не приховують надії на те, що вже у найближчому майбутньому на всій території України діятимуть єдині чіп-карти, що дозволяють поповнювати місцеві бюджети і без проблем паркувати машини у будь-якому великому місті.