«Жодної краплі — до деокупації»
Постпред Президента в Криму відреагував на нові розмови щодо відновлення водопостачання до півострова
Постійний представник Президента України в АР Крим (Херсон) Антон КОРИНЕВИЧ заявив, що про жодне відновлення водопостачання до окупованого Росією Криму сьогодні не йдеться.
«11—12 лютого відбудеться виїзне засідання комітету Верховної Ради України з прав людини до Херсонської області з метою ознайомлення з питаннями, пов’язаними з тимчасово окупованими територіями АР Крим та міста Севастополь. У ході цього візиту заплановано візит на КПВВ «Каланчак», і логічно під час цього візиту відвідати також дамбу перекритої ділянки Північно-Кримського каналу, оскільки дамба розташована в безпосередній близькості до КПВВ. Ніхто ні про яке відновлення водопостачання не говорить, вода із каналу піде в Крим тільки після деокупації. Жодної води до деокупації. Виїзне засідання комітету ніяк не пов’язане з питанням водопостачання, а має на меті ознайомлення з ситуацією біля адмінмежі з тимчасово окупованою АР Крим», — написав Кориневич на своїй сторінці у Facebook, «у зв’язку з появою у ЗМІ чергових спекуляцій щодо можливого відновлення водопостачання до Криму».
Тема відновлення водопостачання до Криму через Північно-Кримський канал періодично порушується в українських та російських ЗМІ. Приводом для чергової розмови став коментар народного депутата із фракції «Слуга народу», голови комітету Верховної Ради з питань бюджету Юрія Арістова програмі «Схеми» на «Радіо Свобода», який заявив, що під час формування бюджету України на 2020 рік розглядалася ідея продажу води в Крим.
«Була ідея продавати воду. Ізраїльтяни продають воду практично до воюючої країни, вони заробляють. Вони фактично вирішують свої соціальні проблеми за рахунок такого. Ось і у нас була ідея, наприклад, продавати воду в Росію... Мова була про Крим», — заявив Арістов. На уточнвальне запитання журналіста: «Чий Крим?» — депутат від «Слуги народу» додав: «Наш Крим, безумовно».
На заяву голови бюджетного комітету ВР одразу відреагували в РФ і назвали ідею «здоровою». Таку думку висловив член комітету Ради Федерації РФ з міжнародних справ Володимир Джабаров. «Заява здорова. Ми з самого початку говорили, коли вони перекрили великий кримський канал, що ми готові платити за цю воду. Але ніякі доводи не бралися... Вони могли б заробляти гроші. Це пішло б на користь обом країнам, тому що встановилися б контакти більш-менш на регіональному рівні», — сказав Джабаров в інтерв’ю РБК.
Нагадаємо, після анексії Криму Росією 2014 року Україна припинила подачу води на півострів через Північно-Кримський канал. Спочатку на території Херсонської області було споруджено тимчасову дамбу. 2017-го біля КПВВ «Каланчак» збудували нову дамбу, яка забезпечила зрошення для сільгоспвиробників Херсонської області на площі в 30 тис. гектарів, а також дала змогу ефективно контролювати подачу води в окупований Крим.
На сьогодні відсутність дніпровської води із Північно-Кримського каналу призвела до скрутного становища сільгоспвиробників Криму. Окупаційна влада півострова неодноразово заявляла, що місцевих водних ресурсів вистачає лише для побутових потреб населення, а не для сільського господарства.