Жителі Дніпропетровська «ховали» медицину
Відбулася акція протесту проти «оптимізації» мережі лікувальних установАкція протесту городян відбулася біля входу до міськради, депутати якої прийшли на сесію, аби «оптимізувати» мережу лікувальних установ. Перед початком сесії на ґанку перед міськрадою відбулося театралізоване дійство. Люди в білих халатах і марлевих пов’язках принесли труну зі зловісним написом «Медична реформа — шлях на цвинтар». Учасники акції, організованої опозиційними партіями «Фронт змін», «Батьківщина», «Україна майбутнього» і КУН, висловили свою категоричну незгоду у зв’язку із закриттям лікарень і скороченням витрат на медицину.
Як відомо, Дніпропетровську область серед трьох інших регіонів уряд України вибрав для здійснення «пілотного» проекту, покликаного реформувати існуючу медичну систему. Головний акцент у ній буде зроблено на надання першої допомоги і на послуги сімейного лікаря. Втім, самі перетворення в Дніпропетровську почалися з банального скорочення лікарняних ліжок. За словами керівників акції, влада має намір ліквідувати три цілодобові стаціонари на 350 місць — міську лікарню №10, студентську лікарню №18 і лікарню №22 у селищі Таромське, замінивши їх на денні стаціонари. Крім того, буде закрито багато аптечних кіосків, що може позначитися на вартості ліків.
Експеримент з реформування медицини не має бути направлений на скорочення медичних установ і медичного персоналу, — вважає керівник фракції «Фронту змін» Андрій Павелко. — Навпаки, реформа повинна забезпечити доступність медицини і якість послуг для городян». «Чому Президент не виступив перед народом і не розповів детально про те, які зміни в медицині нас чекають, — дивується учасник акції Леонід Корнєв. — Чому кількість лікарів і медперсоналу так нестримно скорочується, невже це може привести до позитивних змін?» Інший пікетник Олег Гринько вважає за краще довіряти лише профільним лікарям: окулістам, хірургам, терапевтам. «Що мені може дати сімейна медицина, — дивується він. — Такі ж відомості, як від лікарів «широкого профілю», я можу отримати і в інтернеті». Учасники мітингу оприлюднили невтішну статистику: за двадцять років в Україні закрито 1100 лікувальних установ, а за останнє десятиліття скорочено близько 200 тисяч медичних працівників. Нині ж планується скоротити ще близько 1000 медустанов.
Але представники місцевої влади бачать те, що відбувається, дещо в іншому світлі. «Жодного медичного працівника не буде звільнено, жодну профільну установу не буде зачинено, — обіцяє міський голова Іван Куліченко. — У нас скорочується кількість ліжок загального стаціонару, оскільки в Дніпропетровську чисельність населення зменшується, і ліжковий фонд перевищує норматив. При цьому ми суттєво розширюємо денні стаціонари, куди люди приходять вранці, роблять процедури, а ночують вдома». Міський голова зазначає, що ці заходи є оптимізацією мережі лікувальних установ. «Медичного персоналу більше, ніж хворих у палатах. Ми прибираємо, освітлюємо, опалюємо площі, які не мають ефективного використання в лікуванні людей», — пояснює очільник міста. За його словами, заощаджені в результаті оптимізації кошти будуть спрямовані на закупівлю медикаментів і матеріалів. Ініціативу міського керівництва підтримали депутатська більшість Дніпропетровської міськради на чолі з Партією регіонів. Доречно зауважити, що будівля однієї з медичних установ, що потрапили під «оптимізацію» (міської лікарні №10), за дивним збігом обставин нині має стати... Божим храмом. Цього впродовж довгих років добивалася від властей УПЦ Московського патріархату.